Monthly Archives: Березень 2021

Інформація про водогосподарську обстановку в Тернопільській області за період з 24 по 30 березня 2021 року

30/03/2021

Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась хмарною погодою з проясненнями, без істотних опадів, вночі та вранці на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вдень від  0 до 15 градусів тепла, вночі від  6  градусів морозу до 5 тепла. Вітер змінних напрямків  5-10 м/с.

За звітний період:

у басейні річки Дністер:

на гідрологічному посту Галич:

відбувся підйом рівнів води на 37 см;

середня кількість опадів за тиждень 1,4 мм.

на гідрологічному посту Нижнів:

відбувся підйом рівнів води на 34 см;

середня кількість опадів за 1,3 мм.

на гідрологічному посту Заліщики:

відбувся підйом рівнів води на 16 см;

середня кількість опадів за тиждень 0,9 мм.

у басейні річки Прип`ять:

р. Іква:

на гідрологічному посту Млинівці:

відбувся підйом рівнів води на 9 см

середня кількість опадів за тиждень 1,4 мм.

р. Горинь:

на гідрологічному посту Ямпіль:

За звітний період не відбулося зміни рівнів води

середня кількість опадів за тиждень 0,1 мм.

Гідрохімічна (якість води) та гідрогеологічна ситуація в межах норми.

Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.

На водосховищах в басейнах р. Дністер та р. Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.

Водосховища працюють в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.

Польдерна насосна станція в с. Устя Зелене Монастириського району не працювала.

Ступені протипаводкового захисту не введені.

Режими роботи ГЕС на водосховищах проєктні.

Інформація про надзвичайні ситуації не поступала.

Фахівцями Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг гідрологічної ситуації на водних об`єктах.

 

Детальніше

Співпраця з ОТГ – шлях вирішення актуальних питань

26/03/2021
24 березня 2021 року представники Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області взяли участь у засіданні комісії Збаразької міської ради з питань вивчення технічного стану гідроспоруд (дамби) розташованих на території с. Базаринці.
З метою детального вивчення питання, учасниками комісії було здійснено виїзд на місце розташування гідроспоруд для огляду та оцінки їх технічного стану.
Окремо, у ході засідання фахівцями РОВР було піднято питання щодо передачі об’єктів водогосподарської інфраструктури осушувальних систем у власність територіальній громаді.
Детальніше

27 березня – екологічна акція “Година Землі”

26/03/2021
ГОДИНА ЗЕМЛІ – це найбільша світова ініціатива на підтримку збереження Планети та сталого використання її ресурсів, яка була започаткована у 2007 році Всесвітнім фондом природи WWF в Австралії.
Щорічно “Година Землі”, що проводиться в останню суботу березня, залучає мільйони людей у понад 180 країнах, які вимикають світло, щоб продемонструвати підтримку нашої Планети.
Отож, закликаємо усіх 27 березня з 🕣20:30 до 21:30 символічно вимкнути світло та електронні прилади – повністю або частково, долучившись до всесвітньої екологічної акції і зменшити вплив на процес зміни клімату на Землі.
У час пандемії COVID-19 глобальна організаційна команда “Година Землі” рекомендує всім людям брати участь в акції в цифровому форматі, коли це можливо, та запрошує підвищити обізнаність та створити те саме неминуче видовище в інтернеті, щоб світ бачив нашу планету, проблеми, з якими ми стикаємось, і наше місце в ній, в новому світлі.
Як саме? Просто. У ніч Години Землі (27 березня) на сторінках Earth Hour у соціальних мережах буде розміщено відео, яке потрібно переглянути та поділитися ним.
Обов’язково стежте за сторінками  Earth Hour в https://www.instagram.com/earthhourofficial/
https://www.facebook.com/earthhour/
https://twitter.com/earthhour,
щоб залишатися в курсі подій!
А чи знали ви?
Знак “+” на логотипі “Години Землі” символізує, що кампанія триває не більше 60 хвилин.
Заохочуйте друзів більше дізнаватися про Землю та сталі звички.
Детальніше

Відбувся другий етап навчання з курсу “Плани управління річковим басейном”

25/03/2021
Сьогодні фахівці РОВР у Тернопільській області взяли участь у другому етапі навчання з курсу “Плани управління річковим басейном”, організованому Центром підвищення кваліфікації працівників водного господарства за допомогою програми ZOOM.
 
Цього разу увазі слухачів було представлено такі питання:
основні антропогенні впливи на кількісний та якісний стан поверхневих і підземних вод, у т. ч. точкових та дифузних джерел;
картування системи моніторингу, результатів програм моніторингу, підготовка загальної характеристики поверхневих (екологічний і хімічний) підземних вод (хімічний і кількісний), зон (територій), які підлягають охороні.
 
У підсумку слухачі складуть іспит у формі тестування із зазначених питань.
 
Розроблення планів управління річковими басейнами є одним із завдань, що передбачені планом-заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.
Детальніше

Інформація про водогосподарську обстановку в Тернопільській області за період з 17 по 23 березня 2021 року

23/03/2021

Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась хмарною погодою, часом невеликим снігом, на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вдень від  2о морозу до 8 тепла, вночі від  7о морозу до 3 тепла. Вітер змінних напрямків  7-12 м/с.

За звітний період:

у басейні річки Дністер:

на гідрологічному посту Галич:

відбувся спад рівнів води на 59 см;

середня кількість опадів за тиждень 3,0 мм.

на гідрологічному посту Нижнів:

відбувся спад рівнів води на 58 см;

середня кількість опадів за 6,6 мм.

на гідрологічному посту Заліщики:

відбувся спад рівнів води на 16 см;

середня кількість опадів за тиждень 2,4 мм.

у басейні річки Прип`ять:

р. Горинь:

на гідрологічному посту Ямпіль:

відбувся спад рівнів води на 19 см

середня кількість опадів за тиждень 4,2 мм.

Гідрохімічна (якість води) та гідрогеологічна ситуація в межах норми.

Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.

На водосховищах в басейнах р. Дністер та р. Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.

Водосховища працюють в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.

Польдерна насосна станція в с. Устя Зелене Монастириського району не працювала.

Ступені протипаводкового захисту не введені.

Режими роботи ГЕС на водосховищах проєктні.

Інформація про надзвичайні ситуації не поступала.

Фахівцями Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг гідрологічної ситуації на водних об`єктах.

Детальніше

Сьогодні свято Води

22/03/2021
Землю часто називають «блакитною планетою», маючи на увазі її величезні водні простори. Однак 97,5 % з них – це морська вода, яка непридатна для вживання людьми. Прісна вода складає лише 2,5 % водних запасів світу, причому 2\3 прісної води зберігається у льодовиках.
Хоч частка прісної води в порівнянні з солоною є мізерною, але саме вона нам життєво необхідна.
Через зростання чисельності населення, розвитку виробництва, зміну клімату спостерігається дефіцит прісної води, і чимало людей у світі відчули це на собі.
Саме тому, щоб об’єднати міжнародні зусилля в боротьбі з водною кризою та спонукати населення до більш ефективного використання води, ООН заснувала Всесвітній день водних ресурсів, який відзначається щороку 22 березня.
Традиційно кожний день водних ресурсів присвячується певній темі, яка висвітлює конкретну проблему, пов’язану з використанням водних ресурсів. Цьогоріч тема Всесвітнього дня водних ресурсів – «Цінність води для кожного з нас».
Ми звикли до присутності води у нашому житті, бо вона завжди є у водопровідному крані в нашій оселі, на робочому місті, в місцях відпочинку та ін. Але потрібно пам’ятати, що Вода — вичерпний ресурс і ми ніколи не матимемо її більше, ніж маємо сьогодні. Без всебічного розуміння справжньої багатовимірної цінності води ми не зможемо зберегти цей важливий ресурс на благо кожного.
Всесвітній день водних ресурсів – це ще один привід звернути увагу як на державному рівні, так і на рівні кожної людини на необхідні дії та заходи, щоб забезпечити для наступних поколінь можливість споживати чисту воду в достатній кількості.
Правильне використання води допоможе в збереженні водних ресурсів, збільшить доступ до води для більшої кількості людей, знизить рівень її забруднення.
Сьогодні в мережі можна знайти безліч лайфхаків, порад та підказок про те, що кожен пересічний громадян може зробити для збереження води.
Тож давайте разом збережемо нашу планету блакитною — з усіма її океанами, морями, річками, озерами та джерельцями!
 І пам’ятаймо, що великі справи починаються з маленьких кроків.
Детальніше

Сучасний стан водокористування як елемент в системі заходів збереження чистої води

21/03/2021
Україні за своїм географічним положенням позаздрило б багато країн: гірська місцевість на заході, густа лісистість на півночі, безкраї степи на півдні та сході, чорноземні ґрунти та значні  водні ресурси.
Проте діяльність людини змінила світ природи… Більше того, спалах Covid-19 привернув увагу до того, наскільки нерозривно пов’язані здоров’я людини та здоров’я нашої планети.
Проблема нестачі прісної води у світі та Україні постійно загострюється.
Головні фактори, що роблять цю проблему глобальною – це зміна клімату, посухи, забудова водоохоронних зон річок, нераціональне використання водних ресурсів і застаріла водна інфраструктура.
Знову хочеться наголосити на необхідності привернення уваги до проблеми збереження водних ресурсів та розуміння того, що вирішення питання потребує рішучих кроків, мобілізації необхідних ресурсів.
Ці рішення мають містити у собі комплекс заходів щодо зменшення антропогенного навантаження на природні ресурси та їх охорону, економне використання та зменшення споживання води, переосмислення та переоснащення систем водозабору і водовідведення.
Однією із важливих функцій Держводагентства є ведення державного обліку водокористування.
Здавалося б, де зв’язок між глобальною проблемою збереження чистої води та ведення державного обліку водокористування
Облік водокористування дає відповіді на багато проблемних питань..
Державний облік водокористування ведеться з метою систематизації даних про забір та використання вод, скидання зворотних вод та забруднюючих речовин, наявність систем оборотного водопостачання та їх потужність, а також про діючі системи очищення стічних вод та їх ефективність.
Дані державного обліку водокористування здійснюється для:
поточного і перспективного планування використання водних ресурсів та здійснення водоохоронних заходів;
розміщення виробничих сил на території країни;
складання схем комплексного використання та охорони водних ресурсів і водогосподарських балансів;
проєктування об’єктів, пов’язаних з використанням водних ресурсів;
прогнозування змін гідрологічних умов, водності річок та якості вод;
розроблення заходів щодо підвищення ефективності роботи водогосподарських систем;
нормування водоспоживання і водовідведення, а також показників якості вод;
розроблення заходів щодо запобігання шкідливій дії вод та ліквідації її наслідків;
здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів;
регулювання взаємовідносин між водокористувачами, а також між водокористувачами та іншими підприємствами, установами і організаціями;
вирішення питань, пов’язаних з обліком та використанням вод;
інших цілей, визначених чинним законодавством.
Так, у Тернопільській області, за підсумками ведення державного обліку водокористування, у 2020 році отримано такі показники:
☑️забрано води загалом – 38,75 млн.м3, в тому числі підземної – 21,40 млн.м3, поверхневої – 17,35 млн.м3;
☑️використано води загалом – 30,74 млн.м3, в тому числі на санітарно-питні потреби – 15,14 млн.м3, на виробничі потреби – 15,20 млн.м3, на зрошення – 0,16 млн.м3, на інші потреби – 0,24 млн.м3;
☑️відведено зворотних вод – 33,51 млн.м3, з них у поверхневі водойми – 30,83 млн.м3 (забруднених – 2,07 млн.м3, нормативно-очищених – 16,39 млн.м3, нормативно-чистих – 12,37 млн.м3);
☑️пропущено через турбіни ГЕС – 708,91 млн.м3;
☑️втрати при транспортуванні води – 4,64 млн.м3.
Таким чином, інформація державного обліку водокористування відображає сучасний стан водокористування в країні та використовується при розробленні заходів збереження чистої води, і є первинною інформацією щодо тих водокористувачів, галузей господарства, які найбільше використовують чи забруднюють воду.
#Всесвітній_День_Водних_Ресурсів
Детальніше

Дослідження водойм Тернопільської області за новими європейськими стандартами

19/03/2021

З 2019 року в Україні запроваджено європейські підходи щодо здійснення моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви.

Протягом 2020 року фахівцями РОВР у Тернопільській області здійснювався діагностичний моніторинг масивів поверхневих вод Тернопільської області, що відносяться до басейну річки Дністер.

Щомісяця проводився відбір проб поверхневих вод на території області у 9-ти пунктах спостереження. Відібрані проби, відповідно до затвердженого графіку доставки проб, транспортувалися до лабораторії Західного регіону у м. Івано-Франківськ з метою виконання вимірювань вмісту пріоритетних забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих вод. За результатами проведених досліджень всі масиви поверхневих вод оцінені як такі, що знаходяться під ризиком «недосягнення доброго» хімічного стану. Результати дослідження вмісту 45 пріоритетних забруднюючих речовин показали, що перевищення екологічних нормативів якості відсутні у всіх пунктах спостереження. Деякі сполуки органічних речовин виявленні в незначних кількостях. Так, наприклад, сліди таких ароматичних вуглеводнів як Флуорантен та Нафталін виявлені у всіх пробах.

Флуорантен застосовують при виробництві флуоресцентних барвників та синтезі деяких лікарських препаратів. Нафталін використовують при виробництві барвників та деяких інсектицидів.

У всіх пунктах спостереження виявлено перевищення екологічних нормативів для Кадмію. Кадмій та його сполуки відноситься до токсичних речовин. Збільшенню вмісту кадмію у воді сприяє використання мінеральних добрив, адже всі вони в незначних кількостях містять метал, що із ґрунтовими водами потрапляє у водні об’єкти. Також кадмій використовують в батареях живлення.

Державний моніторинг вод здійснюється з метою забезпечення збирання, обробки, збереження, узагальнення та аналізу інформації про стан водних об’єктів, прогнозування його змін та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі використання, охорони вод та відтворення водних ресурсів.

Із результатами діагностичного моніторингу масивів поверхневих вод Тернопільської області за 2020 рік можна ознайомитись за посиланням: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1nYbP1_rUmsIJN4YLtQntD4Uf-BMNwYKn&ll=49.390068769900836%2C24.94142118522498&z=10

Детальніше

Будь на хвилі – живи в еко-стилі!

18/03/2021
За існуючими прогнозами подальші зміни клімату і надалі негативно впливатимуть на гідрологічний режим водойм, особливо малих річок.
За таких прогнозів, надзвичайно важливим кроком має стати зменшення антропогенного впливу на водні ресурси.
У еко-активістів є правило 5️⃣ “R”- Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot.
💧Refuse – відмовитись.
💧Reduce – зменшувати.
💧Reuse – повторно використовувати.
💧Recycle – переробити.
💧Rot – компостувати органіку.
Якщо ти еко-свідомий (або хочеш таким стати), поділись своїми ідеями як застосувати правило п`яти «R» в повсякденному житті, щоб врятувати не тільки водойми, а і навколишнє середовище.
Запости відеозвернення чи фотографію із хештегом #Будь_на_хвилі_живи_в_екостилі! на сторінку Facebook РОВР у Тернопільській області та приєднайся до сучасної широкомасштабної інформаційної кампанії, присвяченої Всесвітньому дню водних ресурсів 2021 «Цінність води для кожного з нас».
Ми віримо, що саме твої повсякденні дії змотивують ще когось віднайти розумний баланс між людським життям і природою.
Детальніше