Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась переважно хмарною погодою з проясненнями, невеликими Дощами, мокрим снігом, на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вночі від 7° морозу до 6° тепла, вдень від 3° морозу до 10° тепла. Вітер змінних напрямків 7-12 м/с.
За звітний період на р. Дністер:
гідрологічний пост Галич:
відбувся спад рівнів води на 30 см, середня кількість опадів 1,2 мм;
гідрологічний пост Нижнів:
зміна рівнів води 0 см, середня кількість опадів 2,0 мм;
гідрологічний пост Заліщики:
відбувся спад рівнів води на 45 см, середня кількість опадів 2,4 мм.
За звітний період на р. Іква:
гідрологічний пост Млинівці:
відбувся спад рівнів води на 2 см, без опадів.
За звітний період на р. Горинь:
гідрологічний пост Ямпіль:
відбувся спад рівнів води на 15 см,середня кількість опадів за тиждень 1,0 мм.
Гідрохімічна (якість води) ситуація в межах норми.
Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.
На водосховищах в басейнах р. Дністер та р. Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.
Водосховища працювали в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.
Польдерна насосна станція в с.Устя Зелене Чортківського району не працювала.
Цього року Всесвітній день води пройде під гаслом «Станьте тими змінами, які ви хочете бачити у світі» і буде спрямований на вирішення проблем із водопостачанням та якістю води, яку споживає людство.
Кожна людина може обрати для себе шляхи вирішення проблем у сфері водопостачання та санітарії. І навіть незначні дії, якими б вони не були, допоможуть у вирішені водної кризи.
Протягом минулого року українці особливо відчули цінність води – чистої та безпечної, доступної кожному, оскільки багатьох з нас позбавили базового права людини – права на питну воду.
До цієї дати Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державне агентство водних ресурсів України спільно з програмою ЄС «EU4Environment – Водні ресурси та дані про навколишнє середовище» запрошують вас взяти участь в особливому марафоні. В ньому кожного дня упродовж 3-х тижнів ми будемо вчитися цінувати водні ресурси різними творчими способами.
Як буде проходити марафон?
Після підтвердження вашої реєстрації ви отримуєте доступ до спеціального Телеграм-каналу.
Кожного дня на каналі ви отримуєте новий цікавий виклик від Фішера.
Час на виконання завдання – 1 доба.
За кожне виконане завдання (а їх всього 12) ви отримуєте фішеркоїни – персональні бали від Фішера.
20 березня – оголошення переможців – 5-х власників найбільшої кількості фішеркоїнів.
22 березня – нагородження переможців. Також всі, хто успішно виконав 10 завдань з 12, отримають спеціальні призи від організаторів марафону.
Якщо ви вважаєте, що в змозі прийняти виклик Фішера, чекаємо на ваші заявки
до 28.02 включно
Поспіши зареєструватися першим, адже кількість місць обмежена – лише 50 учасників!
Сьогодні Україна переживає дуже складний час. Війна знищує міста і села, тисячі людей змушені покинути свої домівки, страждають заповідні території. Проте ми віримо в ЗСУ і в нашу Перемогу. Тож у цей нелегкий період пропонуємо дітям та молоді трішки відволіктися та долучитися до цікавого конкурсу.
Щороку Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області в рамках відзначення Всесвітнього дня води (22 березня) проводить обласний конкурс малюнків, фото, флешмобів серед дітей та молоді аби вкотре нагадати про важливість найціннішого природного ресурсу – Води!
Цьогорічна тематика конкурсу: «Прискорення змін».
Мета полягає в тому, щоб прискорити зміни для вирішення кризи водопостачання та санітарії. Оскільки вода впливає на всіх нас, потрібно, щоб кожен діяв, адже кожна людина, родина, школа та громада може змінити ситуацію, змінивши спосіб використання, споживання та управління водою у своєму житті.
До участі в конкурсі запрошуються учні та вихованці загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, інтернатних та професійно-технічних закладів та вихованці позашкільних закладів у 2-х вікових категоріях:
– 6-12 років;
– 13-18 років.
Взяти участь у конкурсі зовсім не складно:
намалюй малюнок чи зроби фото, організуй флешмоб відповідної тематики;
заповни анкету та надішли до 22 березня 2023 року на адресу: вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль, 46003 або на електронну адресу rovrtokonkurs@gmail.com.
Більш детально з інформацією про умови проведення конкурсу можна ознайомитися на сайті РОВР у Тернопільській області у розділі Конкурс “Вода – це життя” або за посиланням.
Фахівці РОВР у Тернопільській області взяли участь у навчальному вебінарі “Організація охорони праці на водогосподарських підприємствах в умовах воєнного стану”
Під час вебінару розглянуто наступні питання:
– Сучасний стан безпеки праці в галузі водного господарства. Планування заходів з попередження випадків виробничих травматизмів на водогосподарських підприємствах у 2023 році.
– Зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві. Вимоги до розслідування нещасних випадків у період дії правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях.
Фахівці і надалі будуть підвищувати свої навички і брати участь у навчальних вебінарах.
Нагадуємо, помилки або недостовірні дані, виявлені у звіті про водокористування за формою 2ТП-водгосп (річна), можуть бути виправлені шляхом подання виправленого (уточненого) Звіту не пізніше 01 березня наступного за звітним року.
Подача Звіту є обов’язковою для водокористувачів, які здійснюють діяльність, пов’язану із забором та/або використанням води, скиданням зворотних (стічних) вод та забруднюючих речовин в обсязі від 5 м. куб. на добу та відповідно до критеріїв, визначених у пункті 1.5 Порядку.
Відповідно до статті 55 Водного кодексу України неподання або несвоєчасне подання Звіту є порушенням умов спеціального водокористування та охорони вод та однією з підстав для здійснення заходів реагування та контролю центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони і раціонального використання вод та відтворення водних ресурсів та анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Контактні дані для отримання консультацій: тел. 0686289026, vodgospwwr@gmail.com.
Фахівці РОВР у Тернопільській області долучились до участі у заключному семінарі проєкту «Розбудова потенціалу управління водними ресурсами на місцевому рівні в окремих регіонах України»*.
Під час вебінару, представники UFU і Eco-TIRAS проінформували про результати проєкту, зокрема відбулась презентація «Керівництва з методів біологічної інженерії», розроблена німецькими та українськими спеціалістами.
Також під час вебінару розглянуто наступні питання:
– Поточного стану імплементації Водної рамкової директиви ЄС та Дорожньої карти ренатуралізації річок.
– Стану розробки та затвердження «Методичних рекомендацій з відновлення гідроморфологічних характеристик водотоків».
– Реалізації проектів з відновлення малих річок: роль комплексного підходу до вирішення проблем малої річки.
– Стану і ролі річок у російсько-українській війні та можливі шляхи мінімізації негативних наслідків війни для річок.
Також в рамках вебінару відбулась панельна дискусія щодо обговорення багаторівневих дій для майже природного відновлення малих і середніх річок у післявоєнний час.
Примітка: *Проєкт «Розбудова потенціалу управління водними ресурсами на місцевому рівні в окремих регіонах України» реалізується Незалежним інститутом проблем навколишнього середовища UfU (Берлін) у співпраці з “Eco-TIRAS – International Association of River Keepers”. Він фінансується Програмою консультативної допомоги (AAP) Федерального міністерства навколишнього середовища Німеччини для захисту навколишнього середовища в країнах Центральної та Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії та інших сусідніх з Європейським Союзом країнах. Його контролює Німецьке агентство з навколишнього середовища (UBA).
Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась переважно хмарною погодою, невеликим снігом, слабкою хуртовиною, на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вночі від 10° морозу до 4° тепла, вдень від 7° морозу до 4° тепла. Вітер змінних напрямків 7-12 м/с.
За звітний період на р. Дністер:
гідрологічний пост Галич:
відбувся спад рівнів води на 14 см, середня кількість опадів 2,0 мм;
гідрологічний пост Нижнів:
відбувся підйом рівнів води на 26 см,середня кількість опадів 2,7 мм;
гідрологічний пост Заліщики:
не відбувся спад рівнів води на 8 см, середня кількість опадів 1,3 мм.
За звітний період на р.Іква:
гідрологічний пост Млинівці:
змін рівнів води не було, без опадів.
За звітний період на р. Горинь:
гідрологічний пост Ямпіль:
змін рівнів води не було, середня кількість опадів за тиждень 1,3 мм.
З посиленням морозів, посилилися і льодові явища: на р.Дністер ГП Галич спостерігались забереги 10 % ширини русла, на р. Горинь ГП Ямпіль – шугохід 10 % .
Гідрохімічна (якість води) ситуація в межах норми.
Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.
На водосховищах в басейнах р.Дністер та р.Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.
Водосховища працювали в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.
Режими наповнення водосховищ комплексного призначення не перевищували проектних відміток НПР із забезпеченням екологічних витрат:
Тернопільське водосховище:
– НПР -303,75 м,
– екологічні витрати – 1,50 м3/с;
Горішньо-Івачівське водосховище:
– НПР -308,50 м,
– екологічні витрати – 0,64 м3/с;
Касперівське водосховище:
– НПР -164,00 м,
– екологічні витрати – 10,00 м3/с.
Польдерна насосна станція в с.Устя Зелене Чортківського району не працювала.
У зв’язку із різким зниженням температури повітря, 08 – 11 лютого в Дністрі на ділянці Галич – початок Дністровського водосховища очікується інтенсивне утворення шуги, місцями встановлення льодоставу, при цьому можливе формування зажорів льоду з різким коливанням рівнів води.
Фахівці РОВР у Тернопільській області взяли участь у онлайн навчанні на тему “Екологічний податок: викиди і скиди забруднюючих речовин, розміщення відходів. Кодування. Ставки” організованому Центром підвищення кваліфікації працівників водного господарства.
Під час навчання учасники розглянули кейси, які стосувалися розрахунку фактичного викиду забруднюючих речовин в атмосферне повітря; розрахунку фактичного скиду забруднюючих речовин в поверхневі водні об’єкти; зберігання і розміщення відходів; сплати екоподатку під час дії воєнного стану.
Під таким девізом 2 лютого відзначають Всесвітній день водно-болотних угідь.
Цьогорічна тема підкреслює нагальну потребу у пріоритеті відновлення водно-болотних угідь і закликає всі покоління відроджувати та відновлювати деградовані водно-болотні угіддя, адже вони складають основу нашого добробуту, навіть більше – є запорукою нашого існування.
Екосистеми водно-болотних угідь часто недооцінюють. Мало хто усвідомлює, скільки різноманітних продуктів і послуг ми отримуємо з цих прісноводних середовищ: їжу, лікарські рослини, торф для використання у садівництві і як паливо, будівельні матеріали.
Ці складні екосистеми функціонують, неначе губки: вони поглинають дощову воду й поступово пропускають її. Водно-болотні угіддя – надзвичайно ефективні природні системи очищення води, адже вони поглинають хімічні речовини, відфільтровують забруднювачі й осад та нейтралізують шкідливі бактерії.
Разом із тим ці екосистеми – одні з найбільших на планеті осередків біорізноманіття.
Для майбутнього планети ми маємо усвідомити важливість припинення руйнування і почати відновлювати водно-болотні екосистеми, берегти джерела прісної води та ощадливо їх використовувати.