31 січня 2024 року фахівці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області, в режимі онлайн-конференції взяли участь у навчанні на тему «Управління промисловими відходами: хвостосховища», організоване Центром підвищення кваліфікації.
На онлайн-конференції розглянуто питання:
дослідження хвостосховищ;
основні чинники небезпеки та ймовірні аварійні сценарії;
результати робіт з інвентаризації хвостосховищ;
огляд законодавчих норм щодо управління хвостосховищами.
Техногенні фактори негативно впливають на стан атмосферного повітря і ґрунтів, на гідрогеологічні параметри місцевості та на гідрохімію підземних вод. Віддалені наслідки такої дії супроводжуються глибокими та незворотними руйнаціями в багатьох сферах природних екосистем і утворенням деградованих техногенних геоекосистем. У такій ситуації суттєво погіршуються умови проживання населення, зростають ризики негативного впливу на стан їх здоров’я, особливо дітей та в цілому негативно впливає на загальну якість життя населення.
30 січня 2024 року фахівці, відповідальні за підготовку ПУРБ від Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області, взяли участь в онлайн засіданні щодо громадського обговорення проєктів ПУРБ та процедури стратегічної екологічної оцінки, організованого Держводагентством та Центром підвищення кваліфікації.
Зокрема на засіданні розглянуто питання:
1. План-графік робіт на 2024 рік в частині планів управління річковими басейнами;
2. Плани управління річковими басейнами: врахування зауважень та пропозицій.
Перебуваючи зимової пори на замерзлих водоймах: чи то рибалячи, чи то активно відпочиваючи, – потрібно пам’ятати правила поводження на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання: вона ще (або вже) не міцна.
Міцна крига, на відміну від слабшої (білої та жовтуватої), має, зазвичай, синюватий або зеленкуватий відтінок. Тонкий лід, як правило, трапляється біля берегів, заростей очерету та під снігом. Будьте обережні! У цих місцях можна провалитися!
Міцність льоду слід перевіряти палицею, і в жодному разі ногою!
Для того щоб не трапилося нещастя, слід пам’ятати:
– виходити на лід можна лише тоді, коли його товщина досягне 7 см;
– масова пішохідна переправа може бути організована лише за товщу льоду понад 15 см, відстань між людьми, які прямують переправою, повинна бути не менш ніж 5 м;
– під час масового катання на ковзанах лід має бути не тоншим за 25 см.
Стан людини, яка опинилася в холодній воді
У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби стискає залізний обруч, пришвидшується серцебиття. Щоб захиститися від небезпечного холоду, організм «вмикає» захист – починається сильне тремтіння. Внаслідок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура поверхні тіла знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється й організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідшим, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, настає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.
Правила безпеки!
Під час перебування на льоду рибалкам та іншим особам необхідно дотримуватись таких правил безпеки:
– з’ясуйте заздалегідь, чи немає підозрілих місць на кризі (лід може бути не міцним біля стоку води, тонким або крихким поблизу кущів, очерету, під кучугурами);
– обминайте ділянки, які вкриті товстим шаром снігу (під снігом лід завжди тонший);
– не пробивайте в одному місці багато лунок;
– не збирайтеся великими групами на невеликій площі льоду;
– не пробивайте лунки на переправах;
– візьміть із собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду;
– не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;
– завжди майте під рукою міцну мотузку, довжиною 12–15 метрів;
– тримайте поруч із лункою дошку або велику гілку;
– якщо лід почав тріщати та з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся на берег. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні від льоду.
Якщо провалились під лід!
У випадку, якщо ви все ж таки провалилися під лід, то:
– не піддавайтеся паніці, утримуйтеся на плаву, уникаючи занурення з головою;
– кличте на допомогу;
– намагайтеся вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми, широко розкинувши руки і почергово витягуючи на поверхню ноги;
– намагайтеся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
– вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте в той бік – звідки прийшли, – де міць льоду вже відома.
Далі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилося, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуйте будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.
Допомога іншому!
Звичайно, намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, необхідно:
– покликати (якщо це можливо) на допомогу;
– знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
– оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього. Якщо впевнені, що зможете (чи готові) врятувати людину, то:
– гукніть, що йдете на допомогу;
– наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
– підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;
– не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, вірьовку, санчата чи щось подібне і витягніть його на лід;
– витягши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайтесь назад;
– по можливості потерпілого швидко переодягніть у сухий одяг, організуйте обігрів спини і грудей, зробіть масаж кінцівок;
– потерпілого необхідно терміново доставити в тепле приміщення, по можливості надати першу допомогу, необхідну при переохолодженні, і викликати швидку допомогу;
– в жодному разі не давайте потерпілому спиртне «для зігріву». Спиртне в цьому випадку провокує різке некероване зниження внутрішньої температури тіла.
Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась переважно хмарною погодою, дощем, снігом, мокрим снігом, на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вночі від 7 морозу до 4 тепла, вдень від 4 морозу до 6 тепла. Вітер змінних напрямків 5-12 м/с, пориви 15-20 м/с.
За звітний період на р. Дністер:
гідрологічний пост Галич:
відбувся підйом рівнів води на 25 см,
середня кількість опадів 1,5 мм;
гідрологічний пост Нижнів:
відбувся підйом рівнів води на 50 см,
середня кількість опадів 3,3 мм;
гідрологічний пост Заліщики:
відбувся підйом рівнів води на 32 см,
середня кількість опадів 1,4 мм.
За звітний період на р.Горинь:
гідрологічний пост Ямпіль:
відбувся підйом рівнів води на 12 см,
середня кількість опадів за тиждень 3,0 мм.
Гідрохімічна (якість води) ситуація в межах норми.
Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.
На водосховищах в басейнах р.Дністер та р.Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.
Водосховища працювали в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.
Польдерна насосна станція в с.Устя Зелене Чортківського району не працювала.
Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області виконуються роботи із паспортизації водних об’єктів. Метою паспортизації є упорядкування використання водних об’єктів, охорона їх від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідація їх наслідків, поліпшення стану водних об’єктів.
Після звернення орендаря, для подальшого виготовлення паспорту на водний об’єкт, спеціалістами Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проведено обстеження та топографо-геодезичні вишукування на ставку площею 5,6 га водного плеса, який розташований за межами населеного пункту с. Новосілки на території Заліщицької міської громади Чортківського району Тернопільської області.
У ході робіт виконані контрольні проміри глибин ставка, візуальне обстеження гребель та водоскидних споруд.
Щорічно 29 січня в Україні відзначають пам’ять героїв Крут – українських студентів, які, намагались зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.
Цей День, назавжди залишиться світлим в нашій пам’яті. День подвигу та прикладу для майбутніх та нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї країни.
Сьогодні весь світ вшановує пам’ять жертв Голокосту – однієї із найтрагічніших сторінок історії людства. Ця дата сповнена особливим трагізмом та болем. Наслідки тих подій нам нагадують схили Бабиного Яру і про це кожен повинен памʼятати.
Але й сьогодні на українській землі відбувається новий геноцид: окупанти знищують українські міста, вбивають, а українські діти примусово депортуються з України.
Тому ми повинні не лише пам’ятати трагедію Голокосту, але й робити все можливе, щоб був покараний та знищений наш ворог. Ми обов’язково переможемо. Вічна пам’ять усім жертвам Голокосту.
Начальник Бережанської дільниці Остап Голова прийняв участь у обговоренні питання ризиків природно-техногенного характеру пов’язаних з шкідливою дією вод при проходженні паводків на території Бережанської, Нараївської та Саранчуківської громад з Григорієм Лехняком керівником навчально-консультативного пункту м. Бережани та навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД Тернопільської обл.
Всесвітній день води, який увесь світ відзначатиме 22 березня, покликаний для того, щоб вкотре звернути увагу людини на проблеми водних ресурсів.
Цьогорічна тематика Всесвітнього дня води: «Використання води для миру». Метою є посилити ключову роль води в конфліктах і її здатність служити маяком миру. Вода є не лише основою здорового довкілля та міцної економіки, але й спонукає людей до миру, співпраці та безпеки, прокладаючи шлях до сталого майбутнього.
Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області проводить конкурс «Вода – це життя» на найкращу творчу роботу (малюнок, фото, флешмоб). Запрошуємо учнів, студентів та вихованців загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, інтернатних та професійно-технічних закладів, вихованців позашкільних закладів віком від 6 до 18 років взяти участь у конкурсі.
Для цього необхідно намалювати малюнок, зробити фото чи організувати флешмоб відповідної тематики, заповнити анкету та надіслати до 22 березня 2024 року на адресу Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області (46003, м. Тернопіль, вул. За Рудкою, 35) або на електронну адресу rovrtokonkurs@gmail.com
Положення про проведення конкурсу та анкета учасника конкурсу знаходяться за посиланням
Переможці будуть нагороджені грамотами та подарунками.
Працівники Чортківської дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області провели зустріч з працівниками Чортківської районної адміністрації та ДСНС України для обговорення плану дій щодо підготовки до пропуску льодоходу у 2024 році, з метою своєчасного вжиття заходів щодо захисту населення від шкідливої дії вод під час пропуску льодоходу.