Monthly Archives: Вересень 2020

Інформація про водогосподарську обстановку в Тернопільській області за період з 23 по 29 вересня 2020 року

29/09/2020

Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась мінливою хмарністю, часом дощами, грозами, вночі та вранці туманом. Відбувались коливання температури повітря вдень від 13 до 27 градусів тепла, вночі від 4 до 17 градусів тепла. Вітер змінних напрямків  7-12 м/с, пориви до 25 м/с.

За звітний період у басейні річки Дністер:

📍на гідрологічному посту Галич:

відбувся підйом рівнів води на 59 см;

середня кількість опадів за тиждень 5,7 мм.

📍на гідрологічному посту Нижнів:

відбувся підйом рівнів води на 47 см;

середня кількість опадів за тиждень 2,4 мм.

📍на гідрологічному посту Заліщики:

відбувся підйом рівнів води на 3 см;

середня кількість опадів за тиждень 7,1 мм.

Гідрохімічна (якість води) та гідрогеологічна ситуація в межах норми.

Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.

Польдерна насосна станція в с.Устя Зелене Монастириського району в неробочому стані.

Ступені протипаводкового захисту не введені.

Режими роботи ГЕС на водосховищах проектні.

Фахівцями Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг гідрологічної ситуації на водних об`єктах.

Детальніше

Дослідження річки Серет продовжується

29/09/2020
В рамках комплексного гідролого-морфологічного дослідження річки Серет, фахівцями РОВР у Тернопільській області проведено обстеження річки на визначених ділянках (код типу масиву поверхневих вод UA_R_16_L_1_CA).
Зона обстеження включила також місце впадіння річки Серет у річку Дністер.
Метою проведення обстеження є визначення екологічного стану найбільшої притоки річки Дністер на території області для опису сучасного стану р. Серет, а також визначення основних гідрологічних характеристик р. Серет та її приток, що стане передумовою розроблення обґрунтованих екологічних заходів.
Детальніше

Сьогодні – Всесвітній день моря

24/09/2020
Свято входить до переліку міжнародних днів, що відзначаються під егідою Організації Об’єднаних Націй в усьому світі.
Ця дата має на меті привернути увагу світової спільноти до проблеми збереження морів та їхніх біоресурсів.
У рамках акцій World Maritime Day організатори проводять різноманітні природоохоронні заходи, демонстрації, екологічні акції тощо.
Найбільшою проблемою морів є величезна кількість пластику, яка потрапляє в нього зі стічними водами.
Він становить 83% від усього морського сміття.
Найкращим подарунком для моря буде допомога йому.
Хоч і Тернопільська область не омивається морями , але це не означає, що ми не можемо їм допомогти. Усі ми знаємо, що засмічення моря починається з річок.
В Тернопільській області нараховується 1401 річка. Усі вони несуть свої води разом із сміттям до моря.
Зовсім недавно, проводячи екологічні толоки в рамках відзначення Міжнародного дня чистих берегів, ми побачили скільки сміття знаходиться на берегах наших річок, зокрема, і пластику.
Тому допомогти морю може кожен, незалежно де воно знаходиться.
Не кидайте сміття у річку, а побачивши пляшку, витягніть її з води і віднесіть до сміттєвого бачка чи віддайте на утилізацію.
Організовуйте акції та беріть участь у прибиранні прибережних територій річок.
Не викидайте засоби особистої гігієни у каналізацію – через неї вони легко потрапляють до річок, а з них – до моря.
Обирайте засоби для прання без вмісту фосфатів.
Не будьте байдужими, розповідайте друзям і знайомим про сучасний стан річок. Чим більше людей знатиме про ці проблеми, тим більш зростатиме екологічна свідомість суспільства.
Детальніше

Співпраця з громадами області продовжується

23/09/2020
Фахівці РОВР у Тернопільській області продовжують налагоджувати співпрацю з органами місцевого самоврядування з метою визначення пріоритетних напрямків роботи в галузі водного господарства та водно-екологічного оздоровлення природного середовища Тернопільської області.
Сьогодні, 23 вересня, начальник відділу техногенно-екологічної безпеки Василь Майка та начальниця відділу водних відносин та басейнової взаємодії Наталія Седюкова провели робочу зустріч із керівництвом Великобірківської ОТГ.
В ході зустрічі обговорювались актуальні питання щодо здійснення комплексних заходів з відтворення і впорядкування замулених природних джерел, підтримання належного гідрологічного режиму та санітарного стану русел річок Гнізна, Гніздечна, Теребна, а також забезпечення населення якісною питною водою.
Детальніше

Інформація про водогосподарську обстановку в Тернопільській області за період з 16 по 22 вересня 2020 року

23/09/2020
Метеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась мінливою хмарністю, переважно без опадів. Відбувались коливання температури повітря вдень від 13 до 30 градусів тепла, вночі від 3 до 15градусів тепла. Вітер змінних напрямків 7-12 м/с.
За звітний період у басейні річки Дністер:
📌на гідрологічному посту Галич:
відбувся спад рівнів води на 9 см.
📌на гідрологічному посту Нижнів:
відбувся спад рівнів води на 4 см.
📌на гідрологічному посту Заліщики:
відбувся спад рівнів води на 1 см.
Гідрохімічна (якість води) та гідрогеологічна ситуація в межах норми.
Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.
Польдерна насосна станція в с.Устя Зелене Монастириського району в неробочому стані.
Ступені протипаводкового захисту не введені.
Режими роботи ГЕС на водосховищах проектні.
Фахівцями Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг гідрологічної ситуації на водних об`єктах.
Детальніше

Ми вже прибрали, а ви?

19/09/2020
Сьогодні, 19 вересня в суботу, усі працівники Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області на чолі з керівником Тарасом Капустою активно проводили екологічні толоки, розділившись по різних локаціях в області заради однієї мети – зробити узбережжя річок чистими та показати приклад іншим.
До великого прибирання також долучилися представники Тернопільського обласного лісового та мисливського господарства, ДП «Чортківський комбінат хлібопродуктів», керівник Чортківського міського комунального закладу «Палац дітей та юнацтва”, волонтери логістичного центру допомоги бійцям АТО та інші небайдужі громадяни.
Приємно, що вони у свій вихідний день вийшли на прибирання берегів водойм, показавши цим свою екосвідомість та небайдужість до стану водних ресурсів.
Загалом в акції взяли участь більше сотні людей, які за три години назбирали майже 200 повних пакетів зі сміттям. Скляні та пластикові пляшки, бляшанки, будівельні матеріали, використані маски та рукавички, одяг та інший непотріб винесли з берегів річок. Прибирали як на суші, так і у воді.
Усіх учасників з різних локацій об’єднав вислів –  ТЕРНОПІЛЬЩИНА ЗА ЧИСТІ БЕРЕГИ.
І на завершення Тарас Капуста наголосив: “Давайте будемо з повагою ставитися до води, берегти чистоту наших водойм заради майбутнього. Пам’ятайте, що турбота про довкілля – це справа і відповідальність кожного з нас”.
Детальніше

Визначаємо якість води разом!

18/09/2020

До Всесвітнього дня моніторингу якості води, з метою дослідження вмісту забруднюючих речовин у водних об’єктах, 19 вересня, під час проведення екологічних толок, фахівцями лабораторії моніторингу вод та грунтів РОВР у Тернопільській області додатково буде відібрано проби поверхневих вод Касперівського водосховища (Касперівський ландшафтний заказник) та річки Серет в місці впадіння в річку Дністер (с. Городок).

На місці за допомогою портативних приладів можна буде дослідити якість води. Усі бажаючі зможуть самостійно виміряти температуру води, її кислотність (pH), питому електропровідність, мінералізацію та розчинений кисень.

Далі відібрані проби, після відповідної пробо підготовки, буде відправлено до лабораторії Дністровського БУВР (м. Івано-Франківськ) для виконання вимірювань вмісту пріорітетних забруднюючих речовин (пестициди, фармпрепарати, важкі метали) та до лабораторії РОВР у Тернопільській області для виконання вимірювань фізико-хімічних показників якості води: біогенні речовини, хімічне споживання кисню, біохімічне споживання кисню тощо.

Детальніше

18 вересня – Всесвітній день моніторингу якості води

18/09/2020

Без води життя на Землі було б неможливим, тому вкрай важливо постійно контролювати її якість.

18 вересня в усьому світі відзначається Всесвітній день моніторингу якості води, який спрямований на інформування суспільства про проблеми води та участь у захисті водних ресурсів у всьому світі.

Який же порядок здійснення державного моніторингу вод в Україні

Державний моніторинг вод здійснюється з метою забезпечення збирання, обробки, збереження, узагальнення та аналізу інформації про стан водних об’єктів, прогнозування його змін та розроблення науково обґрунтованих рекомендацій для прийняття рішень у галузі використання, охорони вод та відтворення водних ресурсів.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 року № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» об’єктами моніторингу є:

  • масиви поверхневих вод (поверхневі водні об’єкти або їх частини), в тому числі прибережні води та зони (території), які підлягають охороні;
  • масиви підземних вод (підземні водні об’єкти або їх частини), в тому числі зони (території), які підлягають охороні;
  • морські води в межах територіального моря та виключної морської економічної зони України, в тому числі зони (території), які підлягають охороні.

Суб’єктами моніторингу є: Мінприроди, Держводагентство, Держгеонадра, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Державне агентство України з управління зоною відчуження (у зоні радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи).

Загальна координація та організація державного моніторингу вод здійснюються Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України.

Для здійснення державного моніторингу вод Мінприроди, з урахуванням пропозицій суб’єктів державного моніторингу вод, розробляє та затверджує Програму державного моніторингу вод.

Програма державного моніторингу вод повинна містити:

  • інформацію про об’єкт моніторингу (код, найменування, місце розташування та ін.);
  • біологічні, фізико-хімічні, хімічні та гідроморфологічні показники;
  • періодичність здійснення моніторингу, інформацію про суб’єкта та виконавця моніторингу вод.

Залежно від цілей та завдань розрізняють моніторинг:

  • діагностичний;
  • операційний;
  • дослідницький.

Моніторинг поверхневих вод здійснюється за 4 показниками:

  • біологічні;
  • гідроморфологічні;
  • хімічні;
  • фізико-хімічні.

Категорії масивів поверхневих вод:

  • річки;
  • озера;
  • перехідні води;
  • прибережні води;
  • штучні або істотно змінені.

На підставі даних та інформації, отриманих в результаті здійснення державного моніторингу масивів поверхневих та підземних вод, визначаються екологічний та хімічний стан масивів поверхневих вод, екологічний потенціал штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод, розробляються плани управління річковими басейнами та оцінюється рівень досягнення екологічних цілей.

Стратегічною екологічною ціллю є досягнення або підтримання «доброго» стану всіма масивами поверхневих вод.

Стан масиву поверхневих вод (МПВ) визначається його екологічним та хімічним станом. Визначення екологічного стану масиву поверхневих вод ґрунтується на використанні комплексу біотичних і абіотичних компонентів, властивих водним екосистемам. Визначення екологічного стану масиву поверхневих вод здійснюється за біологічними, гідроморфологічними, хімічними та фізико-хімічними показниками, які узагальнено характеризують його стан. Для класифікації екологічного стану МПВ використовують п’ять класів: відмінний, добрий, задовільний, поганий, дуже поганий.

Хімічний стан масиву поверхневих вод визначається згідно з Переліком забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод, затвердженим наказом Мінприроди від 06.02.2017 № 45. Для класифікації хімічного стану масиву поверхневих вод використовуються два класи:

І клас хімічного стану – «добрий»;

ІІ клас хімічного стану – «недосягнення доброго».

В рамках впровадження Водної Рамкової Директиви ЄС та забезпечення контролю якості води відповідно до європейських стандартів в системі Держводагентства визначено чотири базові лабораторії, зокрема, у Івано-Франківську, Вишгороді, Слов’янську та Одесі.

На сьогодні, три лабораторії вже здійснюють діагностичний моніторинг поверхневих вод. В Одесі проводяться підготовчі роботи і в планах до кінця 2020 року запуск моніторингу вод Південного регіону.

Щодо виконання Програм державного моніторингу вод лабораторією РОВР у Тернопільській області

На території Тернопільської області в межах басейну річки Дністер виділено 214 масивів поверхневих вод, з яких:

  • річки – 126 МПВ;
  • штучні – 12 МПВ;
  • кандидати в істотно змінені – 76 МПВ.

На сьогодні для 9 масивів поверхневих вод в межах басейну річки Дністер проводиться діагностичний моніторинг. Відповідно до затвердженої Програми державного моніторингу вод лабораторією моніторингу вод та ґрунтів РОВР у Тернопільській області щомісяця здійснюється відбір та транспортування відібраних проб до лабораторії Дністровського БУВР для визначення хімічного стану відповідно до затвердженого графіку доставки проб. В лабораторії Дністровського БУВР за допомогою сучасного хроматографа та спектрометра здійснюється вимірювання специфічних синтетичних та несинтетичних забруднюючих речовин: пестициди, фармацевтичні препарати, важкі метали.

Фахівцями лабораторії РОВР у Тернопільській області за допомогою портативних приладів на місці виконуються вимірювання: водневого показника рН, питомої електропровідності, мінералізації, температури та вмісту розчиненого кисню, вимірювання решти фізико-хімічних показників здійснюється в лабораторії Дністровського БУВР, що знаходиться в місті Івано-Франківськ.

Результати вимірювань показників якісного стану поверхневих вод розміщуються на інтернет ресурсі http://monitoring.davr.gov.ua/«Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України»

Для організації відборів та транспортування проб було придбано необхідне обладнання та матеріали: спеціальні скляні бутилі з кришками з тефлоновою прокладкою, ізотермічні контейнери, пробовідбірник з нержавіючої сталі.

Відповідно до «Методики віднесення масиву поверхневих вод до одного з класів екологічного та хімічного станів масиву поверхневих вод, а також віднесення штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод до одного з класів екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод» затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 14.01.2019 № 5 хімічний стан масивів поверхневих вод за результатами діагностичного моніторингу в межах басейну річки Дністер на території Тернопільської області відповідає хімічному стану «добрий».

І наостанок!

Вимоги до якості води дозволяють убезпечити людей від хвороботворних бактерій і вірусів, тому увага до її якості – важливе завдання кожного жителя планети, яка думає про своє здоров’я і довголіття.

Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості питної води, яку ви споживаєте.

Детальніше

«Побачив? Прибери!»

17/09/2020

19 вересня 2020 року о 10:00 Україна разом із мільйонами активістів зі 180 країн світу вийде на Всесвітній день прибирання «World Cleanup Day».

В акції візьмуть участь люди, незалежно від віку та географії. Українці із міст та містечок, сіл та селищ об’єднаються заради досягнення спільної мети – порятунку планети від сміття.

У рамках акції буде реалізована кампанія «Побачив? Прибери!». Загальна ідея акції полягає в тому, щоб допомогти людям помітити глобальну проблему зі сміттям в навколишньому середовищі, разом зменшувати забруднення та не утворювати відходи, які сотні років будуть засмічувати Землю.

Цього року акція відбудеться із дотриманням карантинних норм та правил техніки безпеки.

Обов’язковою вимогою є наявність захисних масок, рукавичок та врахування соціальної дистанції. У зв’язку з цим Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» пропонує три форми участі:

Індивідуальні прибирання. Прибирання із друзями або родиною може стати оригінальною формою дозвілля. А для мотивації – перетворіть його на змагання. Обирайте забруднене місце й сміливо вирушайте вперед. Після прибирання важливо донести зібране до найближчого сміттєвого баку. За можливості – відсортувати зібране і здати в найближчий пункт прийому вторинної сировини. Збиратися в групи можна, але кількість учасників має бути обмежена, а площа – достатньо велика для дотримання соціальної дистанції. Закликаємо учасників робити фото на локаціях до і після прибирання та відмічати організаторів у соціальних мережах #побачивприбери #letsdoitukraine #worldcleanupday, щоб бути прикладом для інших.

Цифрове очищення. Нову форму прибирання можна реалізувати в будь-якому зручному місці та в будь-який час. Видалення зайвої інформації зі своїх гаджетів дозволить розвантажити центри баз даних, на підтримку яких витрачається величезна кількість енергії.

Картографування. Встановлюйте безкоштовний мобільний додаток «TrashOut» та відмічайте забруднені й очищенні території.

Організатор акції Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine».

Ставайте частиною наймасштабнішої команди еко-відповідальних людей.

Деталі на сайті www.letsdoitukraine.org та в соціальних мережах www.facebook.com/letsdoitukraineecohttps://www.instagram.com/letsdoitukraine.

Інформацію підготовлено за матеріалами організації «Let’s do it Ukraine».

 

Детальніше

Запрошуємо усіх небайдужих доєднатися до акції “Я Прибрав-Твоя Черга 2020”

15/09/2020
Вже зовсім скоро на календарі 19 вересня, а це означає, що більше 150 країн світу долучаться до глобального прибирання планети , щоб своїми діями зменшити кількість сміття.
Цього дня представники влади України разом із активістами у різних куточках вийдуть на екологічні толоки.
Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області також долучається до прибирання, яке організовує на берегах річок області.
Тож пропонуємо до вашої уваги локації, на яких відбудуться толоки та запрошуємо долучитися до нас.
Долучитися до акції може кожен, й не обов’язково у визначених місцях.
Робіть фото на берегах водойм до і після прибирання та викладайте у соцмережах з хештегом #ЯПрибрав_ТвояЧерга2020 і будьте прикладом для інших.
Найактивніші учасники отримають приємні подаруночки.
Пам’ятаймо: майбутнє наших водойм – у наших руках!
Детальніше