Сьогодні фахівці РОВР у Тернопільській області ознайомилися із результатами скринінгу якості вод Дніпра та його приток, які були презентовані Міністерством захисту довкілля та природних ресурсів України на пресконференції в ІА УКРІНФОРМ.
Перший дослідницький скринінг хімічних забруднювачів широкого спектру в поверхневих водах та зразках біоти був проведений в рамках проекту EUWI + у жовтні 2020 року на 27 пробах у басейні річки Дніпро.
Сучасні аналітичні методи застосовувались для цільового скринінгу для 2 200 речовин та скринінгу за припущенням більше 65 000 забруднюючих речовин в кожній пробі.
Результати дали перший огляд структури і масштабу хімічного забруднення в басейні річки Дніпро, де було виявлено кілька «гарячих точок» забруднення. Отже, було рекомендовано подальше дослідження, яке буде спрямоване на припинення забруднення.
З 45 попередніх пріоритетних речовин ВРД лише гербіцид атразин та метали кадмій та нікель перевищили нормативні значення відповідно до Директиви 2013/39/ЄС в пробах поверхневих вод.
Широкомасштабний цільовий скринінг виявив присутність 161 сполуки, а скринінг за припущенням показав наявність 440 сполук в щонайменше одній пробі.
Для подальшого моніторингу та можливого включення до Плану управління басейном річки Дніпро пропонується перелік 21 кандидатів забруднюючих речовин, характерних для басейну річки Дніпро.
Сьогодні фахівці РОВР у Тернопільській області взяли участь в онлайн-засіданні Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем у районі басейну річки Дністер.
Представником Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології доведена до відома учасників гідрологічна ситуація в басейні річки Дністер. Обговорено можливі ризики при пропуску льодоходу, повені та паводків у 2021 році.
Начальниця відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод РОВР у Тернопільській області Оксана Мотенко доповіла про гідрометеорологічну та водогосподарську обстановку в області, рівні НПР та наповненість Тернопільського, Горішньо-Івачівського та Касперівського водосховищ.
Також доведено до відома, що з метою забезпечення населення та галузей економіки водними ресурсами, з урахуванням екологічних вимог, розроблені режими роботи всіх водосховищ Тернопільської області.
ДетальнішеМетеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась хмарною погодою, часом невеликим снігом, на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вдень від 8 градусів морозу до 9 градусів тепла, вночі від 1 до 20 градусів морозу. Вітер змінних напрямків 3-8 м/с.
За звітний період:
у басейні річки Дністер:
на гідрологічному посту Галич:
відбувся підйом рівнів води на 7 см;
середня кількість опадів за тиждень 1,5 мм.
на гідрологічному посту Нижнів:
відбувся спад рівнів води на 7 см;
середня кількість опадів за 0,7 мм.
на гідрологічному посту Заліщики:
відбувся підйом рівнів води на 14 см;
середня кількість опадів за тиждень 0,7 мм.
у басейні річки Прип`ять:
р. Горинь:
на гідрологічному посту Ямпіль:
відбувся підйом рівнів води на 3 см
середня кількість опадів за тиждень 0,1 мм.
З льодових явищ зберігаються забереги від 10 до 30 % ширини річки, шугохід 10 %, льодовий покрив з ополонками 50 – 60 %, внутрішньоводний лід та льодостав.
Гідрохімічна (якість води) та гідрогеологічна ситуація в межах норми.
Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.
На водосховищах в басейнах р. Дністер та р. Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.
Водосховища працюють в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.
Польдерна насосна станція в с. Устя Зелене Монастириського району не працювала.
Ступені протипаводкового захисту не введені.
Режими роботи ГЕС на водосховищах проєктні.
Інформація про надзвичайні ситуації не поступала.
Фахівцями Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг гідрологічної ситуації на водних об`єктах.
ДетальнішеСьогодні фахівці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області провели цікаву та пізнавальну лекцію для студентів-практикантів М1 курсу напряму підготовки “Науки про Землю” Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.
Начальниця відділу водних відносин та басейнової взаємодії ознайомила студентів із басейновим принципом управління водними ресурсами та структурою Плану управління річковими басейнами.
Особливу зацікавленість у студентів викликала інформація про процедуру здійснення діагностичного моніторингу поверхневих вод Тернопільської області, про яку розповіла начальниця лабораторії моніторингу вод та грунтів.
Про структуру водокористування області та нововведення у державному обліку водокористування розповіла начальниця відділу ведення водного кадастру та моніторингу вод.
У ході зустрічі студенти проявили активність, поділились цікавими планами щодо дослідження річки Нічлава та обговорили можливість допомоги їм у цьому фахівців РОВР.
Для студентів така пізнавальна лекція стала одним з етапів проходження виробничої практики – важливої складової навчання за обраною професією.
Щороку Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області в рамках відзначення Всесвітнього дня води (22 березня) проводить обласний конкурс малюнків, фото, флешмобів серед дітей та молоді аби вкотре нагадати про важливість найціннішого природного ресурсу – Води!
Цьогорічна тематика конкурсу: “Визнання цінності води”.
Мета полягає в тому, щоб зрозуміти, як люди цінують воду, яку роль вона відіграє у їхньому житті.
До участі в конкурсі запрошуються учні та вихованці загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, інтернатних та професійно-технічних закладів та вихованці позашкільних закладів у 2-х вікових категоріях:
– 6-12 років;
– 13-18 років.
Взяти участь у конкурсі зовсім не складно:
намалюй малюнок чи зроби фото, організуй флешмоб відповідної тематики; заповни анкету та надішли до 31 березня 2021 року на адресу: вул. За Рудкою, 35, м. Тернопіль, 46003 або на електронну адресу rovrtokonkurs@gmail.com.
Більш детально з інформацією про умови проведення конкурсу можна ознайомитися на сайті РОВР у Тернопільській області у розділі Конкурс “Вода – це життя”.
Переможці отримають подарунки.
Ми з нетерпінням чекаємо на ваші роботи!
Контактна особа Світлана Уманець, тел. (0352) 25 96 92.
ДетальнішеМетеорологічна обстановка впродовж звітного періоду характеризувалась хмарною погодою, часом невеликим снігом, на дорогах ожеледицею. Відбувались коливання температури повітря вдень від 0 до 18 градусів морозу, вночі від 1 до 21 градуса морозу. Вітер змінних напрямків 7-12 м/с.
За звітний період:
у басейні річки Дністер:
на гідрологічному посту Галич:
Відбувся спад рівнів води на 16 см;
середня кількість опадів за тиждень 3,9 мм.
на гідрологічному посту Нижнів:
відбувся підйом рівнів води на 3 см;
середня кількість опадів за 3,6 мм.
на гідрологічному посту Заліщики:
відбувся спад рівнів води на 28 см;
середня кількість опадів за тиждень 1,6 мм.
у басейні річки Прип`ять:
р. Горинь:
на гідрологічному посту Ямпіль:
відбувся підйом рівнів води на 2 см
середня кількість опадів за тиждень 4,0 мм.
Зі зниженням температури повітря на більшості річок посилилися льодові явища, такі як забереги від 10 до 50 % ширини річки, шугохід 30 – 70 %, льодовий покрив з ополонками, внутрішньоводний лід та льодостав.
Гідрохімічна (якість води) та гідрогеологічна ситуація в межах норми.
Водогосподарський комплекс працював відповідно до розроблених правил експлуатації.
На водосховищах в басейнах р. Дністер та р. Прип’ять забезпечувався санітарний скид води.
Водосховища працюють в штатному режимі згідно розроблених режимів роботи.
Польдерна насосна станція в с. Устя Зелене Монастириського району не працювала.
Ступені протипаводкового захисту не введені.
Режими роботи ГЕС на водосховищах проектні.
Інформація про надзвичайні ситуації не поступала.
Фахівцями Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг гідрологічної ситуації на водних об`єктах.
Детальніше
15 лютого начальник Лановецької дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області провів зустріч з головою Лановецької ОТГ, у ході якої було обговорено питання щодо запобігання виникнення надзвичайних ситуацій під час проходження льодоходу, повені та паводків у 2021 р. Співрозмовниками уточнено кількість водних об’єктів, що на даний час є в ОТГ, перебування їх в оренді чи не в оренді. Зроблено акценти на безгосподарні ГТС, які несуть реальну загрозу підтоплення. Поставлено питання взяття на баланс громади внутрігосподарських систем, які були в сільських радах, що увійшли в ОТГ у 2020 році.
Також було підняте питання про необхідність розчистки частини річки Буглівка та ремонт шахтного водоскиду на об’їзній дорозі.
Проведена зустріч з керівником ОТГ щодо безпечного пропуску льодоходу, повені та паводків у 2021 році за участі начальника дільниці і в Борщівському районі.