
Всесвітній день води – 2025
Щороку 22 березня людство відзначає Всесвітній день води. Цей день було запроваджено 1993 року Генеральною асамблеєю ООН як нагадування про значущість і незамінність води у забезпеченні життя на нашій планеті.
2025 рік Організація Об’єднаних Націй оголосила Міжнародним роком збереження льодовиків під гаслом «Врятуємо льодовики», а також 21 березня кожного року (від 2025-го) – Всесвітнім днем льодовиків. Таке рішення ухвалене для підвищення поінформованості світової громадськості про критично важливі зв’язки між кріосферою, зміною клімату, кругообігом води, навколишнім середовищем та економікою і суспільством.
Всесвітній день води – це нагода вкотре нагадати людству про важливість збереження та раціонального використання водних багатств світу як запоруки існування всього живого.
На нашій багатоводній планеті, яку через це називають Блакитною, лише 2,5-3% загального обсягу становить прісна вода. Льодовики ж, будучи гігантськими резервуарами прісної води, що містять близько 85% прісної води, убезпечують Землю від перегріву сонячними променями, підтримують життєдіяльності різних видів і екосистем та впливають на наше повсякдення, навіть якщо ми мешкаємо далеко від них.
Льодовик – це стійке тіло щільного льоду на земній поверхні, що утворюється з твердих атмосферних опадів. На значних висотах снігу випадає більше, і він під власною вагою рухається вниз, де, за рахунок більших температур, швидкість танення вища, і має місце відколювання айсбергів.
Левову частку (98,5%) льодовиків становлять материкові льоди Антарктиди та Ґренландії, також вони наявні у високогірних хребтах усіх континентів (окрім Австралії): у Гімалаях, Андах, Кордильєрах, Альпах, на Памірі і Кавказі, деяких високих горах Східної Африки, Мексики тощо, займаючи близько 11% площі суші Землі. Льодовики, зазначають в ООН, мають вирішальне значення для регулювання глобального клімату та забезпечення прісною водою мільярдів людей. Однак через зміну клімату, що стала наслідком промислової революції людства від 1800-х років, ці життєво важливі ресурси постійно скорочуються.
Останніми роками льодовики тануть особливо швидко через загальне потепління. Відтак непередбачуваним стає кругообіг води й інтенсивність охолодження планети зменшується. Вірогідними наслідками можуть бути опріснення океанів і підвищення їхнього рівня та затоплення прибережних територій, загибель солоноводних видів та спустошення екосистем, вірогідність зміни океанічних течій, що може спричинити втрату ресурсів, релокацію бізнесу та міграцію жителів з підтоплених територій.
Людство не здатне вплинути на природні кліматичні коливання. Однак убезпечити довкілля – завдання цілком посильне.
Заради сьогодення і майбутнього планети ми повинні працювати разом для порятунку льодовиків, зменшення викидів парникових газів і більш раціонального та ощадного використання водних ресурсів задля їхнього збереження.
Дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області активно долучились до відзначення Всесвітнього дня води, провівши низку тематичних заходів