Біді легше запобігти, аніж потім долати наслідки
З кожним роком проблеми гідротехнічних споруд, переважна кількість яких збудовані за радянських часів та на яких десятиліттями не проводилися жодні ремонтні роботи, виходять на перший план.
Гідротехнічна споруда — інженерна споруда, що допомагає здійснювати певні водогосподарські заходи – як щодо використання водних ресурсів, так і для захисту від шкідливої дії води.
Проте, гідротехнічні споруди, якщо вони в поганому або аварійному стані, несуть велику небезпеку, яка при її руйнуванні може привести до: утворення проривної хвилі та зони затоплення; загибелі людей; сільськогосподарських тварин і рослин; завдати шкоду суб’єктам господарської діяльності і навколишньому природному середовищу.
Протягом 2020 року фахівці Борщівської дільниці Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області спільно з представниками органів місцевого самоврядування проводили обстеження стану водних об’єктів та стану гідротехнічних споруд.
На території Борщівської ОТГ є гідроспоруди, які при проходженні льодоходу, повені та паводків можуть нести загрозу для людського життя та підтоплення сільськогосподарських угідь.
Це, зокрема, став у с. Цигани, Висічанське водосховище та став у с. Ланівці, на яких відсутні пристрої для регулювання рівня води, через що його пониження при надзвичайній ситуації неможливе.
Окремо слід виділити аварійний стан гідротехнічної споруди водосховища в с. Мушкатівка, яке в сімдесятих роках минулого століття було збудоване для технологічних потреб Борщівського цукрового та спиртового заводів на річці Циганка. Гідротехнічна споруда перебувала на балансі цукрового заводу. У 2000 році шлюзи споруди прорвало. Завдяки оперативним діям сил цивільного захисту, прорив вдалося ліквідувати. Тоді, на щастя, обійшлося без жертв. У 2008 році цукровий завод припинив виробництво і фактично збанкротував. Гідротехнічна споруда, яка після прориву була засипана, стала безгосподарною (нічия). Комісії обласні, районні, місцеві неодноразово обстежували її, про що складені відповідні акти із рекомендаціями взяти дану споруду на баланс як безгосподарне майно, виготовити проєктно-кошторисну документацію та віднайти кошти для проведення капітального ремонту шлюзів регулятора.
У 2020 році Борщівська міська об’єднана територіальна громада взяла дану споруду на свій баланс, були виділені кошти та виконані роботи із влаштування переливної труби та підсипки проїжджої частини дамби.
Виготовлений у 2017 році проєкт на ремонт шлюзів споруди досі не реалізований, застарів і потребує коригування.
Отож, для запобігання виникнення надзвичайних ситуацій на водних об`єктах потрібно привести вищевказані гідротехнічні споруди в належний (безпечний) стан, бо, як каже відоме прислів’я: « Де тонко там і рветься».