Стратегія роботи Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області в період маловоддя на 2020 рік
Річка – це природний водний потік. На території області є річки великі та повноводні, що переносять велику кількість води, а є і неглибокі та неповноводні. Живлення більшості річок та відновлення запасів прісних вод забезпечує кругообіг води. Унаслідок впливу тепла частина річкової води перетворюється на пару й піднімається в атмосферу. Якщо кількість води, яку річка втрачає в гирлі внаслідок випаровування, перевищує кількість, одержану з власного джерела (під час дощів та з інших потоків), то вона поступово втрачає свою водоносність і висихає. Дуже глибокі й повноводні річки майже ніколи не висихають, чого не скажеш про невеликі річки, особливо влітку.
Ріки області мають змішаний тип живлення. Навесні вони поповнюються талими сніговими водами, літом – дощовими, весь рік – підземними.
Провівши аналіз режиму роботи малих та середніх річок області за останні п’ять років, виявлено, що рівень води в них, порівняно з 2014–2015 роками, знизився від 30 до 90 см в залежності від місцезнаходження водного об’єкту.
Основна причина, однозначно – це аномальні кліматичні фактори, що впливали протягом останніх років на стан водних ресурсів області.
Проте свій негативний вплив на використання водних ресурсів має і людська діяльність, а це: забруднення води внаслідок надходження у водойми з стічними водами різних шкідливих домішок, осушення боліт, знищення лісових насаджень, недбале ставлення до природи, бездіяльність місцевої влади. Великої шкоди малим річкам та потічкам завдає і дуже високий рівень розораності річкових водозаборів, при середньоєвропейській нормі розорюваності річкових водозаборів 30-60%, в області ми маємо 75-80%. При розчистці джерел і витоків водність річок збільшується від 15 до 25 метрів кубічних в добу. Але більшість джерел в області замулені або висохли зовсім.
Господарська діяльність змінює також якість підземних вод, особливо гідравлічно-пов’язаних із поверхневими. Забруднення підземних вод є надзвичайно небезпечним явищем. Зміна (повний водообмін) підземних вод – дуже тривалий процес, для відновлення якого потрібні сотні років.
З метою забезпечення в умовах дефіциту водних ресурсів раціонального використання та охорони поверхневих вод Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області рекомендує органам місцевого самоврядування (об’єднаним територіальним громадам):
розробити та затвердити місцеву природоохоронну програму, якою передбачити здійснення водоохоронних заходів на підвідомчій території громади;
посилити контроль за створенням водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також за додержанням режиму використання їх територій;
вживати заходів щодо легалізації використання усіх водних об’єктів на території громади; активізувати роботу щодо прийняття безхазяйних гідротехнічних споруд у комунальну власність, їх ремонту та утримання; передбачити спорудження водозаборів для забезпечення якісною питною водою вододефіцитних населених пунктів чи їх частин;
здійснити централізоване водопостачання в сільських населених пунктах, як основний елемент водопостачання;
ліквідувати в межах прибережних захисних смуг водних об’єктів стихійні сміттєзвалища, якщо такі є; здійснювати моніторинг стану водних об’єктів на підвідомчих територіях та вживати заходів з відтворення і впорядкування замулених природних джерел, підтримання належного гідрологічного режиму та санітарного стану русел річок;
здійснити інвентаризацію артсвердловин і визначити, які з них можуть використовуватись для централізованого водопостачання; ефективно використовувати не орендовані водні об’єкти.
Водокористувачі зобов’язані здійснювати заходи щодо запобігання скиданню стічних вод чи його припинення, якщо вони за обсягом скидання забруднюючих речовин перевищують гранично допустимі нормативи.