Сьогодні відбулося комісійне обстеження водогосподарських захисних споруд, які були пошкоджені внаслідок проходження паводку 24 червня в с. Устя Зелене, за участю фахівців Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області, голови та представників Монастириської РДА.
Внаслідок підняття рівня води в р. Дністер відбувся перелив води через огороджувальну дамбу Д3 та руйнування бокового відкосу загальною протяжністю 0,2 км, пошкоджено шлюз-регулятор на дамбі, затоплено польдерну насосну станцію, пошкоджено її електрообладнання, частково зруйновано міст на осушувальній системі.
Констатовано, що дамба, незважаючи на пошкодження, виконала свою захисну функцію і потребує відновлення та реконструкції.
За попередніми розрахунками РОВР у Тернопільській області збитки від пошкодження гідротехнічних споруд складають 3,58 млн грн, в тому числі: дамби Д3 –3,2 млн грн, мосту – 0,13 млн грн, насосної станції – 0,25 млн грн.
Сьогодні ми відзначаємо ще одне прекрасне свято – День молоді.
Саме молодь творитиме майбутнє, здійснюватиме нові відкриття та робитиме цей світ краще.
У колективі Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області працює 35 % молодих спеціалістів, які залюбки переймають досвід у своїх старших колег та успішно втілюють свої ідеї у роботі. Для роботи та розвитку молодих фахівців створюються всі необхідні умови.
РОВР і надалі націлений на омолодження колективу, адже зараз перебуває на старті нових ідей та сучасних європейських інструментів управління водними ресурсами.
І пам‘ятаймо, молодість – це не вік, це – стан душі!
Тож будьмо завжди молодими!
Напередодні свята заступник міського голови Тернополя, голова правління БФ «Єднання поколінь» Леонід Бицюра вручив подяки молодим спеціалістам РОВР у Тернопільській області за сумлінну працю в галузі збереження та відновлення довкілля, забезпечення екологічного благополуччя та підтримку природоохоронних ініціатив.
Станом на 8.00 год. спостерігається спад рівнів води на річці Дністер, зокрема:
гідрологічний пост Галич – 457 (зменшився на 34 см в період з 04.00 год. до 08.00 год.);
гідрологічний пост Нижнів – 794 (зменшився на 25 см в період з 04.00 год. до 08.00 год);
гідрологічний пост Заліщики –878 (зменшився на 15 см в період з 04.00 год. до 08.00 год)
Внаслідок проходження паводкової хвилі по р. Дністер станом на 08.00 год. 26 червня спостерігаються такі негативні наслідки:
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОН
с. Устя Зелене:
Відбувся частковий розмив дамби Д-3 (призначена для захисту сільськогосподарських угідь с. Устя Зелене ) в наслідок чого відбувається підтоплення сільгоспугідь (орієнтовна площа підтоплених сільськогосподарських угідь 600 га). З небезпечної зони відселено 57 місцевих жителів.
селище Коропець: підтоплено 42 приватних домогосподарства, орієнтовно 46 га с/г угідь, 42 господарських та 38 житлових будинків. З небезпечної зони відселено 107 чол. місцевого населення.
с. Вістря: підтоплено 25 га с/г угідь, 24 приватних домогосподарства, 24 господарські будівлі та 8 житлових будівель. З небезпечної зони відселено 12 чол. місцевого населення.
с. Горигляди: підтоплено 1 приватний житловий будинок.
ЗАЛІЩИЦЬКИЙ РАЙОН
м. Заліщики: підтоплено підвальне приміщення Обласного дитячо-комунального санаторію площею 550 м.кв.
с. Колодрібка: підтоплено с/г угіддя загальною площею 1,5 га.
с. Синьків: підтоплено с/г угіддя загальною площею 0,85 га.
с. Зозулинці: підтоплено с/г угіддя загальною площею 0,09 га.
с. Добрівляни: підтоплено с/г угіддя загальною площею 1,3 га, 2 домогосподарста та 2 господарські будівлі.
с. Івано Золоте: підтоплено с/г угіддя загальною площею 0,8 га.
с. Устечко: підтоплено 3 житлових будинки, 3 домогосподарства, відселено 8 чол., загальна площа підтоплених с/г угідь орієнтовно 6 га.
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОН
с. Набережна: підтоплено с/г угіддя загальною площею 4 га.
с. Нижній: підтоплено с/г угіддя загальною площею 2 га.
с. Губин: підтоплено с/г угіддя загальною площею 2 га.
БОРЩІВСЬКОГО РАЙОН
с. Устя: підтоплено с/г угіддя загальною площею 13 га.
с. Дністрове: підтоплено с/г угіддя загальною площею 0,5 га.
с. Вільхівці: підтоплено с/г угіддя загальною площею 1 га.
Всього підтоплено: 118 будівель (50 житлових та 68 господарських), сільськогосподарських угідь – 704 га.
З небезпечної зони відселено 184 особи місцевого населення.
Дана подія класифікується як надзвичайна ситуація місцевого рівня.
Наразі, працівниками Бучацької дільниці РОВР у Тернопільській області проводиться обстеження наслідків повені в селі Устя Зелене Монастириського району в місці прориву дамби Д-3 та затопленої польдерної насосної станції.
гідрологічний пост Галич 609 см над «0» поста, спад рівня води на 15 см;
гідрологічний пост Нижнів – пішов спад води, рівень практично визначити не можливо;
гідрологічний пост Заліщики 872 см над «0» поста, підйом рівня води на 25 см.
За оперативною інформацією внаслідок проходження паводкової хвилі по р. Дністер:
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОН:
с. Устя Зелене:
Відбувся частковий розмив дамби Д-3 (призначена для захисту сільсько-господарських угідь с. Устя Зелене ) внаслідок чого відбулося затоплення сільгоспугідь (орієнтовна площа затоплених сільськогосподарських угідь 500 га).
До верху дамби Д-1 залишається орієнтовно 0,6 м (дамба призначена для захисту с. Устя Зелене Монастириського району), рівень води не змінюється з 00.00 год. 25.06.2020. З небезпечної зони відселено 57 місцевих жителів. Затоплена польдерна насосна станція.
с. Коропець:
Підтоплено 42 приватних домогосподарства, орієнтовно 46 га с/г угідь, (42 господарських та 38 житлових будівель). З небезпечної зони відселено орієнтовно 107 чол. місцевого населення. Рівень води поступово зростає.
с. Вістря:
Підтоплено орієнтовно 17 га с/г угідь, 17 приватних домогосподарства, (17 господарських будівель, 7 житлових будівель).
З небезпечної зони відселено орієнтовно 12 чол. місцевого населення.
Рівень води поступово зростає.
ЗАЛІЩИЦЬКИЙ РАЙОН:
Орієнтовно підтоплено:
10,36 га сільськогосподарських угідь;
5 господарських приміщень;
3 житлових будинків;
спальний корпус (550 кв. м) комунального некомерційного підприємства «Заліщицький дитячий центр медичної реабілітації» Тернопільської обласної ради.
На місцях подій працюють аварійні бригади Борщівської та Бучацької дільниць Регіонального офісу водних ресурсів у Тернопільській області.
Продовжуються роботи з обстеження підтоплених ділянок.
Для належної організації робіт з попередження та ліквідації можливих надзвичайних ситуацій, пов’язаних з водним фактором, Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області, до проходження паводкової хвилі на р. Дністер, попередньо, 23 червня 2020 року, було проаналізовано ситуацію, яка може статися та прийнято єдине правильне рішення – зупинити роботу польдерної насосної станції в с. Устя Зелене Монастириського району, завдання якої – перекачування надлишку води з метою недопущення підтоплення сільськогосподарських угідь.
Підняття рівня води в Дністрі призвело до часткового розмиву огороджувальної дамби Д-3 (призначена для захисту сільськогосподарських угідь с. Устя Зелене). В результаті цього був зменшений тиск води на дамбу Д-1, яка захищає село від підтоплення. Потік води був направлений в протилежну сторону від населеного пункту Устя Зелене, що дало змогу уникнути переливу води через дамбу Д-1 та запобігти її руйнуванню.
Так, пошкоджена дамба Д-3, затоплена польдерна насосна станція, але вдалося уникнути підтоплення житлових будинків с. Устя Зелене та їх присадибних ділянок і мінімізувати наслідки стихії.
Впродовж доби 24-25 червня 2020 р. в с. Устя Зелене аварійно-відновлювальна бригада Бучацької дільниці у кількості п’яти осіб та три одиниці техніки спільно з місцевими жителями проводила попереджувальні заходи щодо недопущення пошкодження дамби Д-1. На даний час використано аварійний запас РОВР у Тернопільській області – 50 мішків з піском та 0,5 т дизпалива.
На сьогодні ситуація стабілізується.
Відповідні попереджувальні заходи проводяться аварійно-відновлювальною бригадою Борщівської дільниці в районі населених пунктів Заліщицького та Борщівського районів, які попадають в зону можливого підтоплення.
24 червня начальник Бережанської дільниці взяв участь в роботі виїзної комісії з обстеження стану рівня води на дамбі Бережанського ставу (обвідного каналу). З метою попередження підтоплення сіл Жуківської та Надрічнянської сільських рад комісією рекомендовано понизити рівень води на 10-15 см.
Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області проводиться постійний контроль за гідрометеорологічною та водогосподарською обстановкою.
Локальні зливи, що пройшли на Тернопільщині, зумовили різке підняття води в річці Дністер.
Внаслідок проходження паводкової хвилі по р. Дністер найбільше постраждали три населенні пункти Монастириського району. Зокрема, в с. Устя Зелене відбувся частковий розмив дамби Д-3, яка призначена для захисту сільськогосподарських угідь. В результаті підтоплено близько 500 га сільгоспугідь. З небезпечної зони відселено 57 місцевих жителів.
В селі Коропець підтоплено 42 приватних домогосподарства, орієнтовно 46 га с/г угідь, 42 господарських та 38 житлових будівель. Відселено орієнтовно 107 місцевих мешканців.
У селі Вістря підтоплено 17 домогосподарств, 7 житлових будівель, 17 га с/г угідь,
З небезпечної зони відселено орієнтовно 12 чол. місцевого населення.
Рівень води в р. Дністер на гідрологічних постах в с. Нижнів та м. Заліщики поступово зростає орієнтовна на 6-8 см за годину.
Для забезпечення стабільної роботи міжгосподарських меліоративних систем та гідротехнічних споруд, надання їм естетичного вигляду, РОВР у Тернопільській області продовжує виконувати ремонтно-доглядові роботи.
Силами працівників проводяться роботи по обкошуванню (вручну та механізмами) каналів від трав’яної рослинності на міжгосподарських системах Лановецького та Тернопільського районів.
На осушувальній системі “Золота Липа” Бережанського району проводиться очистка каналу від замулення екскаватором ЕО-3211.
В селищі Коропець та селі Устя Зелене Монастириського району фахівці РОВР у Тернопільській області на чолі з начальником Тарасом Капустою продовжують обстежувати підтоплені ділянки.
За даними Тернопільського обласного центру з гідрометеорології,в Днiстрi очiкується проходження максимальних рiвнiв води паводку в см над нулем поста:
в другiй половинi доби 24 червня – м.Галич – 730 – 770 см – затоплення заплави, с/г угiдь, затоплення прирiчкових госпоб’єктiв та будинкiв в м.Галич Iвано-Франкiвської обл. (рiвень води на 24 червня на 08.00 год. – 720 см);
в другiй половинi доби 24 червня – с.Нижнiв – 830 – 870 см – затоплення заплави, с/г угiдь, початкове затоплення госпоб’єктiв та будинкiв в прирiчкових населених пунктах Тлумацького району Iвано-Франкiвської областi (рiвень води на 24 червня на 08.00 год. – 729 см);
вдень 25 червня – м.Залiщики – 880 – 930 см (максимальна витрата 3900 – 4200 м3/с) – затоплення заплави с/г угiдь, прирiчкових госпоб’єктiв та будинкiв в населених пунктах Борщiвського та Залiщицького районiв Тернопiльської областi (рiвень води на 24 червня на 08.00 год. – 655 см).
При необхiдностi прогноз буде уточнюватись.
Враховуючи те, що рівень води у Дністрі продовжує підніматися, місцевою комісією з ТЕБ та НС прийнято рішення про відселення людей у селах Устя Зелене, Вістря, Коропець, що на Монастирищині.
РОВР у Тернопільській області оновлено аварійний запас матеріалів та обладнання, забезпечено готовність механізмів, автотранспорту, які можуть бути задіяні при ліквідації надзвичайної ситуації.
Зважаючи на негативні прогнози, робота РОВР переведена в підвищену готовність, організовано цілодобове чергування оперативної робочої групи на місці події.
Внаслідок проходження паводкової хвилі відбувається перелив води через огороджувальну дамбу-Д3 на заплаву ділянки річки Дністер у селі Устя Зелене Монастириського району, на якій розташовані сільськогосподарські угіддя Агрохолдингу «Мрія». На місці працює аварійно-відновлювальна бригада РОВР у Тернопільській області у кількості 5 чоловік та 2 одиниці техніки (екскаватор та МАЗ). Загрози підтопленню села Устя Зелене станом на 10.00 год. немає.
Оперативна робоча група РОВР у Тернопільській області на чолі з начальником Тарасом Капустою спільно з органами місцевої влади та органами місцевого самоврядування проводить обстеження частково підтоплених ділянок у селищі Коропець Монастириського району.
Фахівцями РОВР у Тернопільській області проводиться постійний моніторинг проходження паводку в Монастириському, Бучацькому, Заліщицькому і Борщівському районах.