Щорічно 2 лютого відзначається День водно-болотних угідь
Цей день започатковано для привернення уваги до важливості водно-болотних екосистем для людей та вперше відзначено у 1997 році. З того часу до Всесвітнього дня водно-болотних угідь організовується низка інформаційних кампаній та природоохоронних акцій по всьому світу.
Кожен рік день водно-болотних угідь проходить під новим девізом, який щоразу підкреслює певні властивості та напрямки значення водно-болотних угідь для людства і екосистем у цілому.
Девіз 2021 року – «Водно-болотні угіддя, вода і життя – нероздільні!».
Цьогорічна тема привертає увагу до питань пов’язаних з використанням прісної води, а також ролі водно-болотних угідь у накопичені, очищенні та постачанні прісної води для потреб людства і природних процесів.
А чи усі знають що таке водно-болотні угіддя і яке їх значення!?
Водно-болотні угіддя можуть бути морськими або прісноводними, внутрішніми або прибережними, природними або створеними людиною.
Прісноводні водно-болотні угіддя – це річки, озера, ставки, заплави, торфовища, болота, трясовини.
Морські водно-болотні угіддя – це гирла річок, частини морського узбережжя, що затоплюються під час припливів й осушуються під час відпливів, солоноводні болота, мангрові ліси, лагуни, коралові рифи, молюскові рифи.
Водно-болотні угіддя, створені людиною – це ставки для розведення риби, рисові чеки (заливні поля), водосховища, солепромислові водойми.
Усім здається, що наша планета майже вся залита водою, повсюди вода.
Однак, лише 2,5% води – це прісна вода, яка зберігається переважно в льодовиках, снігових шапках на вершинах гір або ж у підземних водоносних горизонтах.
Менше 1% прісної води придатні до вживання, причому 0,3% припадає на річки та озера.
Це вся прісна вода, яку ми маємо, і більша її частина надходить з водно-болотних угідь.
Водно-болотні угіддя – життєво необхідні для води.
Вони поглинають та зберігають дощову воду і поповнюють підземні водоносні горизонти; регулюють кількість і постачання води, подаючи воду в потрібний час у потрібне місце в необхідній кількості; покращують якість води шляхом усунення й абсорбції забруднюючих речовин.
Важливе значення водно-болотні угіддя мають і у житті людини.
Адже сприяють нашому здоров’ю. Чисті водойми є природним джерелом безпечної питної води.
Постачають їжу, підтримують виробництво харчових продуктів. Водно-болотні угіддя дають нам більшість риби, яку ми споживаємо, а також рис для 3,5 мільярдів людей і воду для сільського господарства.
Мають важливе значення і для біорізноманіття. 40 % видів світу мешкають у водно-болотних угіддях, зокрема у прісноводних водоймах щорічно виявляють 200 нових видів риб.
Водно-болотні угіддя є природним рішенням, адже захищають від стихійних лих.
Прибережні водно-болотні угіддя захищають місцеві громади від руйнівного впливу штормів. Кожен акр (0,4 гектара) внутрішніх водно-болотних угідь поглинає до 1,5 млн галонів (5,7 млн літрів) паводкових вод.
Таким чином, водно-болотні угіддя відіграють чималу роль у збереженні біорізноманіття та екологічної рівноваги, вони є важливим джерелом ресурсів живлення різних тварин; вони очищують воду, поглинають та накопичують карбон, захищають від повеней та пом’якшують вплив посух.
Нестійкий розвиток, приріст населення, урбанізація та споживання спустошили водно-болотні угіддя, виснажуючи запаси прісної води.
За останні 100 років споживання води зросло в шість разів, і продовжує зростати на 1% щорічно.
Ми використовуємо більше води, ніж земля може поповнювати.
Необхідно на 70% більше їжі та на 14% більше води на сільськогосподарські потреби для очікуваних у 2050 році 10-ти млрд населення Землі.
Прогнозують, що до 2050 року використання води у промисловості й енергетиці зросте до 24%.
Знищення та втрата водно-болотних угідь стане непоправною шкодою.
Ми могли б мати достатньо води, якби більше цінували і краще розпоряджалися водно-болотними угіддями та водою і сприймали їх як спільну відповідальність.
Більше інформації https://drive.google.com/drive/folders/1nlsDBhzrfrNTgzLf3VSWNzecTIcdi9uN?usp=sharing