Затверджено План заходів щодо підготовки до пропуску льодоходу, паводків і повені у Чортківському районі

20/12/2021

17 грудня 2021 року в Чортківській районній державній адміністрації  відбулось засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Першим питанням порядку денного стало затвердження Плану заходів місцевого самоврядування щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені і паводків у 2022 році. Інформували з цього приводу Василь Майка начальник відділу техногенно-екологічної безпеки та Євстахій Парасій провідний інженер з використання водних ресурсів Чортківської дільниці Регіонального офісу водних об’єктів у Тернопільській області.

Усі водні об’єкти, що знаходяться на території Чортківського району у період проходження льодоходу, повені та паводків є потенційно-небезпечними. Дане питання знаходиться на стадії завершення інвентаризації водних об’єктів.

– З метою зменшення ризиків виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з водним фактором, впродовж 2020 – 2021 років Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області, як спеціально уповноваженим органом виконавчої влади в галузі використання водних ресурсів, вивчено і узагальнено стан використання орендованих та безгосподарних водних об’єктів на території області та технічний стан їх гідротехнічних споруд, – повідомив присутнім Василь Майка.

Однією з основних причин загрози виникнення надзвичайних ситуацій на території району, пов’язаних з водним фактором, продовжує залишатися аварійний стан значної кількості гідротехнічних споруд, особливо безгосподарних, та несправність регулюючих механізмів на водоскидних спорудах, через що пониження рівня води у цих водоймах в екстреному порядку не може бути забезпечено.

Зокрема:

– перебуває в аварійному стані водоскидна споруда Мушкатівського водосховища (Борщівська міська ТГ). Площа водойми 89,39 га.;

– водорегулюючі механізми на водоймах у с. Ланівці (Борщівська міська ТГ), площа водойми 18,6 га та в селі Висічка (Борщівська міська ТГ), площа водойми 28,3 га. –  знаходяться в неробочому стані;

– водоскидна споруда водойми в с. Цигани (Борщівська міська ТГ), шахта в аварійному стані, шандори прогнили, закидані мішками з піском. Проїжджа частина автодороги на дамбі просіла. Площа водойми 8,9 га.

– водорегулюючі механізми на ставках в с. Лосяч площею 22,3 га (ГТС на балансі Скала -Подільської ТГ) та в с. Михайлівка площею 31,61 га (ГТС на балансі Мельниця-Подільської ТГ) знаходяться в неробочому стані. Місцями на ставках підмиті дамби. Руйнується водоскидна споруда (шахта) з бутового каменю на водоймі площею 9,6 га в селі Залісся Івано-Пустенської ТГ;

– в аварійному стані перебувають та потребують ремонту гідротехнічні споруди водних об’єктів, розташованих на території села Великі Чорнокінці (Колиндянська ТГ Чортківського району), площею 15 га та в селі Пробіжна Чортківського району, площа водойми 21 га. Регулювання рівня води на цих ставках неможливе;

– знаходяться в аварійному стані гідротехнічні споруди (водовипуски) на ставках в селі Глібів площею 26,5 га – безгосподарний Гримайлівської селищної ТГ, в селі Теклівка (Котівська с/р) площею 49,12 га, орендар Кульчицький В.І. та в селі Котівка площею 34,18 га, орендар водойми    Фірман М.І., Копичинецької ТГ, Чортківського району;

З урахуванням періоду маловодності, особливої  уваги і контролю за режимом роботи потребують також усі водні об’єкти, на яких розташовані малі гідроелектростанції. На території області функціонує 12 малих гідроелектростанцій.

Слід звернути увагу на стан малих річок. Зарослі, захаращені, замулені ділянки водотоків негативно впливають на водність, а в період проходження повені та паводків, провокують підтоплення. Такі ділянки підлягають розчищенню. Логічно включити їх у план природоохоронних та протипаводкових заходів. В першу чергу це відноситься до річки Гнилої та її притоків в межах сіл Городниця, Постолівка, Раштівці (території Гримайлівської та Гусятинської ТГ ) Чортківського району. Окремі малі річки та притоки пересохли.

Потрібно відмітити, що інформація про ситуацію на водних об’єктах району неодноразово розглядалась на засіданнях регіональної комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській облдержадміністрації та на місцевих комісіях при районних державних адміністраціях впродовж 2019, 2020 та 2021 років.

З метою усунення наявних недоліків у галузі використання водних ресурсів на орендованих та безгосподарних водних об’єктах, у т.ч. – потенційно небезпечних, в порядку співпраці та взаємодії, Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області на адресу усіх районних державних адміністрацій та відповідних органів місцевого самоврядування надіслано листи про необхідність проведення природоохоронних заходів на підзвітних територіях, приведення гідротехнічних споруд вказаних водних об’єктів у робочий стан, виготовлення орендарями усіх передбачених законодавством правовстановлюючих та дозвільних документів.

Для забезпечення безаварійного пропуску льодоходу, повеней та паводків впродовж 2022 року та мінімізації наслідків після виникнення надзвичайних ситуацій, пов’язаних з водним фактором, Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області Чортківській місцевій комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій запропоновано:

  1. Чортківській районній державній адміністрації спільно з територіальними громадами району та іншими спеціалізованими (компетентними) органами:

– забезпечити організацію подальшого виконання та контроль за виконанням Плану дій органів управління цивільного захисту району, місцевих спеціалізованих служб цивільного захисту та органів місцевого самоврядування щодо підготовки до пропуску льодоходу, повені та паводків у 2021 та 2022 роках і відповідних рішень комісії щодо виконання заходів з підготовки до пропуску льодоходу, повені та паводків;

– організувати, із залученням місцевого населення, виконання заходів з очищення зливових каналізаційних та дренажних систем в населених пунктах, водовідвідних та меліоративних каналів, русел малих річок, водопропускних споруд під автомобільними мостами та дорогами для забезпечення водовідведення;

– вжити заходів щодо взяття на облік, а в подальшому прийняття на баланс безгосподарних гідротехнічних споруд;

– усунути недоліки, зазначені в даній довідці щодо стану гідротехнічних споруд на водних об’єктах підзвітних територій.

– особливу увагу звернути на стан водойм, які використовуються в протипожежних цілях. Такі потребують першочергового ремонту.

  1. Орендарям водних об’єктів після спрацювання (скиду) води згідно розроблених режимів, провести поточний ремонт гідротехнічних споруд на орендованих ставках та відновити регулюючі механізми на водоскидних спорудах.