Про заходи щодо протидії загрозам виникнення та пожежам у природних екосистемах Тернопільської області
Щорічно пожежі в природних екосистемах завдають непоправної шкоди природі і державі. Найбільша їх кількість як правило припадає на весняно-літній період (переважно квітень, липень та серпень місяці), на вихідні і святкові дні, коли природу відвідує велика кількість людей, що призводить до різкого зростання кількості джерел загорання.
Впродовж останніх п’яти років на території області виникало порядку двох тисяч пожеж в екосистемах, з них в засушливий період 2015 року 30 пожеж на торфовищах та 502 пожежі горіння сухої трави на відкритих ділянках місцевості. Найбільше пожеж на торфовищах виникало в Шумському, Лановецькому, Бучацькому, Теребовлянському та Кременецькому районах.
Як свідчить практика, найефективнішим засобом запобігання пожежам у природних екосистемах є інженерні заходи, а саме: штучне підтоплення небезпечних ділянок.
Задля повного або часткового підтоплення пожежонебезпечних територій повинні завчасно готуватись осушувальні системи для подачі у короткий строк з природних та штучних водойм необхідної кількості води для підтримання необхідного режиму вологості цих територій.
Проте значна частина існуючих осушувальних систем, у першу чергу внутрішньогосподарських, знаходиться у такому технічному стані, який не може забезпечити ефективне виконання протипожежних заходів, насамперед у районі торфовищ, а саме: транспортувати воду до вогнищ загорання.
З метою завчасної підготовки до можливих несприятливих умов, пов’язаних з виникненням торф’яних пожеж, Регіональний офіс водних ресурсів у Тернопільській області пропонує органам місцевої влади Теребовлянського та Шумського районів спільно з органами місцевого самоврядування сіл Малий Говилів, Мшанець, Іванівка (Теребовлянський район), Садки, Онишківці, Рохманів, Кути (Шумський район) вжити заходи з виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення робіт по відновленню внутрішньогосподарських осушувальних систем із системами подвійного регулювання для їх використання по запобіганню виникнення пожеж на торфовищах.
Дані пропозиції неодноразово розглядались на засіданнях регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській облдержадміністрації. Затверджені відповідні рішення та заходи з протидії загрозам, пожежам і надзвичайним ситуаціям у природних екосистемах області, в тому числі на торфовищах. Зобов’язано керівництво відповідних районів області щодо їх виконання.
Відповідно, Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області підготовлені зміни до Програми розвитку водного господарства та водно-екологічного оздоровлення природного середовища Тернопільської області на період до 2021 року, в яких передбачено покращення стану внутрішньогосподарських меліоративних систем.
Одним з основних напрямків, під час виникнення масштабних пожеж в природних екосистемах, що відіграє вирішальну роль у їх попередженні та гасінні, є наявність і стан водойм які можуть бути використані в цілях пожежогасіння, справність регулюючих гідротехнічних споруд, міжгосподарських, внутрішньогосподарських осушувальних систем та підтримання їх у постійній готовності до застосування.
Однак практично усі органи місцевого самоврядування та інші користувачі не вживають заходів щодо облаштування та утримання в справному стані протипожежних водойм. Як приклад можна привести територію торфового заводу у Шумському районі де не працює меліоративна система торфополів та відсутні пожежні водоймища.
Збитки від ліквідації пожеж на торф’яних полях впродовж 2019 та за 7 місяців 2020 року склали порядку 1,4 млн. грн.
Слід зазначити, що на засіданні регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуаційпри Тернопільській облдержадміністрації від 4 березня 2020 року протокол № 7 було затверджено обласний План заходів на 2020 рік з протидії пожежам у лісових масивах, природних заповідниках, на торфовищах, сільгоспугіддях, інших земельних ділянках та доведено до виконавців.
Регіональним офісом водних ресурсів у Тернопільській області підготовлено п’ять бригад та відповідну техніку, механізми, обладнання, інвентар, які можуть бути задіяні на гасінні пожеж.
Офісом постійно проводиться роз’яснювальна робота, через засоби масової інформації, щодо недопущення пожеж в природних екосистемах області.
Шановні громадяни❗️
Будьте пильними та у разі виникнення пожежі негайно телефонуйте за номером Спецслужби порятунку 1️⃣0️⃣1️⃣.
Бережіть себе і природу!