Ініційовано передачу об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем державної та комунальної власності на зберігання сільськогосподарським товаровиробникам

12/05/2020

З 60-х років минулого сторіччя в Тернопільській області було побудовано і введено в експлуатацію понад 140 меліоративних систем.

Площа осушувальних земель області складає 165,5 тис. га, що становить майже 12% загальної площі області та 15,8% всіх сільськогосподарських угідь. Площа сільськогосподарських угідь, які осушуються закритим гончарним дренажем – 151,4 тис. га.

До вегетаційного сезону 2020 року, водогосподарськими організаціями області, забезпечено працездатність осушуваних систем на площі 163 тис. га.
На балансі водогосподарських організацій області знаходиться 1496 км відкритої міжгосподарської осушної мережі (каналів), 781 гідротехнічна споруда, 18,45 км захисних дамб. В Монастириському району в заплаві р. Дністер знаходиться діюча польдерна насосна станція, яка періодично відкачує надлишкові води з площі 1 тис. га.

Але разом з тим, на території області знаходиться розгалужена сітка внутрішньогосподарських меліоративних систем, які знаходяться на балансах органів місцевого самоврядування.
Інженерна інфраструктура внутрішньогосподарських осушувальних систем складається з 3247,3 кілометрів відкритих осушувальних і провідних каналів та 2253 гідротехнічних споруд (мости, трубчасті переїзди).

В результаті реорганізації агропромислового комплексу, внутрішньо-господарські канали і споруди залишилися без господаря, незначна частина їх перейшла до правонаступників.
Як результат, основні меліоративні фонди вартістю 271 млн. грн. понад 20 років залишаються без догляду. Тільки за останні роки, які були достатньо сухими, а деякі посушливими, несприятливий еколого-меліоративний стан, за глибиною залягання рівнів грунтових вод, склався на площі понад 2,4 тис.га.

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2003 року № 1253 «Про затвердження Порядку безоплатної передачі у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, а також внутрішньо-господарських меліоративних систем колективних сільськогосподарських підприємств» всі внутрішньогосподарські меліоративні системи передані на баланс сільських рад.
Однак, покращення експлуатації внутрішньогосподарських систем не відбулося.

В даний час інженерна інфраструктура знаходиться на балансі майже 430 сільських рад, осушувані землі в користуванні близько 44700 власників і землекористувачів.

Через недостатнє фінансування ремонтно-доглядових робіт, в зв’язку з відсутністю коштів у сільських радах і байдужим ставленням сільськогосподарських виробників, понад 50 % каналів заросли чагарниковою, болотно-трав’янистою рослинністю і замулилися.
Більше 35 % гідротехнічних споруд пошкодженні та замулені. Різке зменшення обсягів фінансування ремонтно-доглядових робіт на внутрішньогосподарській мережі призвело до високих темпів морального і фізичного старіння систем та виходу з ладу основних меліоративних фондів.

Виходячи із ситуації яка склалась та в зв’язку з реформуванням галузі водного господарства, РОВР у Тернопільській області ініціював передачу елементів осушувальних систем на зберігання сільськогосподарським товаровиробникам – користувачам земель (орендарям), на яких розміщено меліоративні фонди.

Відповідно, головою Тернопільської обласної державної адміністрації видано доручення «Про передачу об’єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем державної та комунальної власності на зберігання сільськогосподарським товаровиробникам».

В рамках виконання даного доручення, спеціалістами РОВР у Тернопільській області спільно з представниками відділу Держгеокадастру у Підволочиському районі розпочата робота щодо визначення фермерських господарств для передачі меліоративних каналів на зберігання.