Розпочинаємо масштабне обстеження водних об’єктів Тернопільської області
Стартуємо з обстеженням річки Серет!
Упродовж багатьох років справжньою перлиною та окрасою міста Тернопіль є водосховище, яке розташоване у самісінькому центрі міста. Це велика штучна водойма, утворена на місці боліт довкола річки Серет. Проте, улюблене місце відпочинку тернополян та гостей міста потребує «лікування», адже в спекотні літні дні вода у ньому цвіте.
В рамках програми впровадження заходів із розвитку Тернопільського водосховища фахівцями лабораторії моніторингу вод та грунтів РОВР у Тернопільській області у квітні місяці поточного року відібрано проби води для спостереження за зміною фізико-хімічних показників у порівнянні з дослідженнями 2018 року. Крім цього, заплановано відбір проб донних відкладів для визначення вмісту специфічних забруднюючих речовин та важких металів.
Як повідомив на своїй офіційній сторінці у соціальній мережі Фейсбук заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, наразі триває підготовка проєкту з очистки мулових відкладень у трьох ділянках ставу: біля Надставної церкви, в районах «Маяка» та «Riverside», де притока впадає в став. Якщо на водосховищі дослідження проводились і вже виконано ряд водоохоронних заходів, то питання – яка гідрологічна та екологічна ситуація у верхів`ї річки Серет і її вплив на Тернопільське водосховище, ще потребує дослідження. Який стан Горішньо-Івачівського водосховища, на березі якого розташовані свердловини, з яких «живиться» м. Тернопіль? Чи впливає на якість води водосховища Малашівське сміттєзвалище? Як забезпечити “добрий” екологічний стан масивів поверхневих та підземних вод на території Тернопільської міської громади? Саме для вирішення цих питань, з ініціативи РОВР у Тернопільській області, 29 квітня 2020 року відбулось виїзне засідання комісії, до складу якої увійшли: начальник відділу техногенно-екологічної безпеки РОВР у Тернопільській області Василь Майка, начальник лабораторії моніторингу вод та грунтів РОВР у Тернопільській області Наталія Фатаєва, начальник відділу водних відносин та басейнової взаємодії РОВР у Тернопільській області Наталія Седюкова, заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра, заступник голови Громадської ради при Тернопільській ОДА Володимир Воронін і доцент кафедри геоекології та методики навчання екологічних дисциплін ТНПУ ім. В. Гнатюка Надія Стецько. В ході роботи виїзної комісії намічений орієнтовний план, направлений на виявлення та дослідження проблемних місць ділянки річки Серет від гребного каналу до верхів`я, пов`язаних із скидом забруднених стоків, засміченням побутовими відходами, заростанням трав`яною та чагарниковою рослинністю, замуленням тощо. Вкрай необхідно визначити резерви для покращення водності річки Серет, зокрема, відновити замулені та захаращенні водні джерела.
Робота над збереженням водних ресурсів, їх рекреаційних можливостей потребує невідкладного комплексного та поетапного підходу в надзвичайно обмежені часові рамки.
Оскільки чисті та повноводні водойми – наше спільне питання, тому запрошуємо вас долучитися до нашої роботи.