Моніторинг поверхневих вод
З 2019 року в Україні запроваджено європейські підходи щодо здійснення моніторингу вод відповідно до вимог Водної Рамкової Директиви.
РОВР у Тернопільській області забезпечує виконання Програми державного моніторингу вод (у частині діагностичного та операційного моніторингу поверхневих вод), затвердженої наказом Міндовкілля від 09.01.2024 № 37.
На підставі даних та інформації, отриманих в результаті здійснення державного моніторингу масивів поверхневих вод, визначаються екологічний та хімічний стан масивів поверхневих вод, екологічний потенціал штучних або істотно змінених масивів поверхневих вод, розробляються плани управління річковими басейнами та оцінюється рівень досягнення екологічних цілей.
Стратегічною екологічною ціллю є досягнення або підтримання «доброго» стану всіма масивами поверхневих вод.
Стан масиву поверхневих вод визначається його екологічним та хімічним станом. Визначення екологічного стану масиву поверхневих вод здійснюється за біологічними, гідроморфологічними, хімічними та фізико-хімічними показниками, які узагальнено характеризують його стан. Для класифікації екологічного стану МПВ використовують п’ять класів: відмінний, добрий, задовільний, поганий, дуже поганий.
Хімічний стан масиву поверхневих вод визначається згідно з Переліком забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод, затвердженим наказом Мінприроди від 06.02.2017 № 45. Для класифікації хімічного стану масиву поверхневих вод використовуються два класи:
І клас хімічного стану – «добрий»;
ІІ клас хімічного стану – «недосягнення доброго».
Лабораторією моніторингу вод та ґрунтів РОВР у Тернопільській області щомісяця здійснюється відбір та транспортування відібраних проб поверхневих вод в межах басейну річки Дністер до лабораторії моніторингу вод Західного регіону (м. Івано-Франківськ) та поверхневих вод в межах суббасейну Прип’ять до лабораторії моніторингу вод Північного регіону (м. Вишгород) для визначення хімічного стану відповідно до затверджених графіків доставки проб. В пріоритетних лабораторіях за допомогою сучасного високоточного обладнання здійснюється дослідження вмісту пріоритетних та специфічних забруднюючих речовин: пестицидів, поліароматичних вуглеводнів, важких металів.
Результати вимірювань показників якісного стану поверхневих вод розміщені на інтернет ресурсі monitoring.davr.gov.ua «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України»