Використання водних ресурсів
На водні ресурси Тернопільська область не багата. В залежності від водності року на одного мешканця області припадає лише від 1 до 1,5 тис. м3 води на рік. До того ж розподіл водних ресурсів по території області нерівномірний. Найменше водозабезпеченими є Борщівський, Гусятинський, Заліщицький та Чортківський райони.
Водні ресурси відіграють виключно важливу роль в народно-господарському комплексі, адже вода відноситься до найцінніших природних ресурсів.
Водні ресурси області використовуються для комунально-побутових потреб, риборозведення, енергетики, промислового і сільськогосподарського водопостачання, рекреаційних цілей.
Значна густота річкової мережі, маловодність, низька захищеність підземних водоносних горизонтів внаслідок значної закарстованості територій – причина недостатньої природної захищеності водних ресурсів від забруднення.
Великої шкоди малим річкам завдає і дуже високий рівень розораності річкових водозаборів, при середньоєвропейській нормі розорюваності річкових водозаборів 30-60%, у області ми маємо 75-80%.
Загальна водно-екологічна ситуація в області в цілому нестабільна і вимагає значного покращення. Економічно незбалансована господарська діяльність, значне забруднення поверхневих вод комунальними підприємствами, змив з сільськогосподарських угідь і урбанізованих територій, поряд з штучною зміною природного режиму водних об’єктів та гідрологічною посухою призводить до де градаційних процесів, які стали переважати над самовідновлювальною і самоочисною здатністю водних екосистем.
Інформація державного обліку водокористування відображає сучасний стан водокористування та використовується при плануванні надходжень рентної плати, вирішенні екологічних питань, пов’язаних з надзвичайними ситуаціями, оцінці запасів водних ресурсів та їх регулюванню.
Державний облік водокористування здійснюється на підставі поданих водокористувачами області звітів про використання води за формою 2-ТП (водгосп) згідно Наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.03.2015 №78.
Обліком охоплені всі основні підприємства, установи й організації області. Це підприємства виробничої сфери, комунального господарства, транспорту, закладів освіти, охорони здоров’я, сільськогосподарські виробники, рибогосподарські підприємства та інші.
Так, у Тернопільській області за 2020 рік згідно державного обліку водокористування, наступні показники забору та використання води і відведення стоків:
– забрано води загалом – 38,75 млн.м3, в тому числі, підземної – 21,40 млн.м3, поверхневої – 17,35 млн.м3;
– використання води загалом – 30,74 млн.м3, в тому числі на санітарно-питні потреби – 15,14 млн.м3, на виробничі потреби – 15,20 млн.м3, на зрошення – 0,16 млн.м3, на інші потреби – 0,24 млн.м3;
– відведено зворотних вод – 33,51 млн.м3, з них у поверхневі водойми – 30,83 млн.м3 (забруднених – 2,07 млн.м3, нормативно-очищених – 16,39 млн.м3, нормативно-чистих – 12,37 млн.м3);
– пропущено через турбіни ГЕС – 708,91 млн.м3.
– втрати при транспортуванні води – 4,64 млн.м3.